• یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
  • الاحد ١٤ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Sunday, November 29, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   10719 تاریخ انتشار: 
جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴
- 22:10 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/08/17
 
 
تجهیز اماکن تجاری مجهز به دتکتورهای حساس به دود و حرارت خطر آتش سوزی را کاهش می دهد
مجهز نمودن اماکن تجاری مجهز به دتکتورهای حساس به دود و حرارت باعث می شودکه حتی در صورت سیگار کشیدن نیز افراد متوجه حساس بودن دتکتور باشند و این می تواند در فرهنگ سازی موثرتر از آموزش باش
تجهیز اماکن تجاری مجهز به دتکتورهای حساس به دود و حرارت خطر آتش سوزی را کاهش می دهد

دکتر خراسانی متخصص حوزه سلامت ایمنی و محیط زیست در گفتگو با پایگاه خبری hse گفت : در بسیاری از مراکز تجاری از بخاری بعنوان سیستم گرمایشی استفاده می کنند و با اینکه از انواعی که دارای دتکتور نسبت به گازco2 استفاده می کنند  ولی استفاده از انها شایع شده وجود آتش مشکلاتی را برای ما ایجاد می کند و در کشورهای دیگر این را حذف کرده اند و مثلا به جای استفاده ازاجاق هایی که از آتش استفاده می کنند، از نوع برقی آن استفاده می شود.

 

وی افزود در واقع وجود آتش یکی از مسایل مهم است که منبع آتش سوزی است. که یا به صورت بخاری در فصل زمستان از آن استفاده می شود و یا از طرف دیگر که آتش سوزی منجر به فوت می شود از علل آن  عدم استفاده از فیوز یا استفاده از فیوزهای غیر استاندارد است و سازه ها و سیستم های ما به گونه ای است که از مواد اشتعال زا زیاد استفاده می کنیم که استفاده از پرده و دکوراسیون چوبی در بسیاری از سالن ها نیز که قابلیت اشتعالزایی زیادی دارند نیز به وفور در شهرها وجود دارد


وی ادامه داد : مهمترین عامل آتش سوزی ها منبع اتش و در کنار آن بی احتیاطی هایی است که از طرف مردم صورت می گیرد، استفاده از سیگار در مراکز تجاری می تواند منجر به آتش سوزی شود، در بعضی کشورها در 20سال قبل استفاده از سیگار حتی در منزل و همچنین در اماکن عمومی ممنوع بود. قانون منع استفاده از سیگار در اماکن تجاری زیاد رعایت نمی شود و این باعث آتش سوزی میشود و همچنین وجود فرش و مواد آتش گیر که باعث افزایش این احتمال آتش سوزی میشود.


 وی یادآور شد : فرهنگ سازی در جلوگیری از بروز اتش سوزی کمک کنننده است  ولی صرفا نمی توان به آموزش تکیه کرد و باید سیستم و شرایط آموزشی باید توسعه یابند. به طور نمونه اگر بافت به گونه ای باشد که ما ازبخاری گازی و گاز استفاده کنیم هر اندازه هم فرهنگ سازی کنیم، باز هم امکان خطا وجود دارد. اخیرا حتی در قشر تحصیل کرده نیز دچار گازگرفتگی میشوند.

 

 دکتر خراسانی تصریح کرد : فرهنگ سازی ابتدا باید به مردم آموزش  و نکات ایمنی گفته شود ولی مهمتر از این ایجاد سیستم های ایمنی باشد و باید به سمت ایده ال گرایی برویم، باید از گازهایی که شعله را کم میکنند، استفاده کنیم و منازل را به دتکتورها مجهز کنیم.

 


وی ادامه داد : در هر جای تهران نوسازی صورت می گیرد و این نوسازی ها باید طبق استانداردها صورت گیرد و باید الان اقدام کرد و این شوفاژها و بخاری گازی را حذف کنیم تا از آتش سوزی ها و گازگرفتگی ها جلوگیری کنیم ولی این باید یک فرهنگ شود. سیستم گرمایشی به سمت شوفاژ و بخاری رفته وو باعث آتش سوزی و گازگرفتگی میشود. آتش نشانی می تواند کمک کند و مردم باید به اطفا حریق آشنا باشند، نباید خودرویی به مردم داده شود که کپسول اطفا حریق نداشته باشد، منزل ها باید کپسول آتش نشانی داشته باشند. در کشورهای اروپایی دانش آموزان با نحوه اطفا حریق و چگونگی خاموش کردن آتش آشنا میشوند.

 


وی تاکید کرد : در اماکن عمومی اهم آموزش ها باید به سمت پیشگیری از آتش سوزی صورت گیردو این سیستم ها باید جدی گرفته شود. باید در درجه اول در احداث اماکن تجاری از دتکتوراستفاده شود. آموزش هایی که افراد می بینند سیگار نکشیدن و عدم استفاده از وسایل آتش زاست و از طرف دیگر آموزش اطفا حریق گروهی و فردی و استفاده از کپسول اتش نشانی است.

 


وی به ایمن سازی شبکه برق اشاره کرد و افزود :عدم ایمن سازی شبکه های برق باعث بروز حوادث می شود و به دلیل  عمل نکردن فیوز شبکه برقی دچار اتش سوزی میشوداستفاده  از فیوزهای غیر استاندارد و ده آمپری منجر به آتش سوزی میشود، در این مواقع استاندارد بودن لوازم مهم است. فقط سازمانها نیستند که این مسئولیت را برعهده دارند و مردم ما در مواردی می توانند سیستم برق خانگی خود را تعمیر کنند، دستکاری می کنند و هیچ کس حق دستکاری در سیستم برقی حتی تعویض لامپ ندارد و کسی که آموزش دیده باید این کار را انجام دهد، چون در غیر این صورت اگر منجر به قطع برق شود یک نوع تخطی محسوب میشود و ما متاسفانه این فرهنگ را نداریم و تعمیر برق در منازل و اماکن بر عهده نیروهای متخصص است و باید این نظارت را داشته باشند و رعایت استانداردها لازم است.وی در زمینه وظایف نهاد هایی که متولی آموزش و پیشگیری از وقوع آتش سوزی ها هستند خاطرنشان کرد : اگر آتش سوزی مدنظر باشد وزارت نیرو هدایت و مدیریت ونظارت را بر عهده  دارد حتی شهرداری در احداث خانه ها و ابنیه باید نظر این نهاد را باید جدی بخواهند زیرا آنها در جریان استانداردها هستند  و با این استانداردها کاملا اشنایی دارند، شیوه لوله کشی ها چگونه باشد، استاندارد انها رعایت شود، عبور سیم ها از هر جایی نباید صورت گیرد، تابلوهای از پیش ساخته شده در جایگاه مشخص باشند و نظارت بر این موارد بر عهده این نهاد می باشد و باید جدی گرفته شود، حتی شهرداری ها باید در پایان کار ساخت ابنیه ها باید نظر این نهاد را داشته باشند تا منجر به آتش سوزی نشود اما در خصوص منازل نیاز به عزم ملی است و به نحوی که منبع آتش را حذف کنیم، کار آسانی نیست و نیازمند وقت و مداخله سایر سازمان ها را می طلبد.    

 

 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun