• جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
  • اجمعه ٢١ ذی قعده ١٤٤٤
  • Friday, June 9, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   135117 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۹
- 12:45 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/06/22
 
 
نقش سیستم های پیشرفته اطفاء حریق در جلوگیری از مشکلات اجتماعی
حریق، گذشته از خطر اساسی برای زندگی انسان ، می تواند به معنای وقفه در تأمین ، خسارت های مالی و آسیب های جبران ناپذیر به اعتبار شرکت ها باشد.
نقش سیستم های پیشرفته اطفاء حریق در جلوگیری از مشکلات اجتماعی

تاسیسات برق ، مراکز دیتا ، اتاق های کنترل ، کارخانجات تولیدی ، دکل های نفت و گاز ... صنایع ای مهم و دارای ماموریتی عظیم که وابسته به برق بوده و برای آنها، خرابی پرهزینه است. حریق، گذشته از خطر اساسی برای زندگی انسان ، می تواند به معنای وقفه در تأمین ، خسارت های مالی و آسیب های جبران ناپذیر به اعتبار شرکت باشد.

براساس گزارش NFPA در سال 2016 ، هر سال به طور متوسط ​​37000 آتش سوزی در خصوصیات صنعتی و تولیدی رخ می دهد و در نتیجه 18 کشته غیرنظامی ، 279 زخمی غیرنظامی و یک میلیارد دلار خسارت به املاک را منجر می شود. علل عمده آن گرد و غبار های قابل احتراق ، کار گرم ، مایعات / گازهای قابل اشتعال ، تجهیزات و ماشین آلات و خطرات الکتریکی است.

سازمان ها برای محافظت از کارکنان ، خطوط تولید ، تجهیزات و دارایی های ارزشمندشان، در سیستم های کشف و کنترل کننده پیشرفته تر سرمایه گذاری می کنند. با این حال ، زمینه "ماموریت مهم" بدون شک با گذشت زمان تغییر کرده است، در حالی که هنوز هم فرآیندی را توصیف می کند که به طور قابل توجهی بر فعالیت های تجاری و بقا تأثیر می گذارد ، دارایی هایی که به جای دارایی های فیزیکی باید محافظت شوند و عملیات به طور فزاینده ای دیجیتالی هستند. تبعات سنگین اقتصادی حتی با اطفاء سریع ، تداوم عملیات را هم در حین و هم بلافاصله پس از اضطراری آتش سوزی بسیار مهم می کند.

به عنوان مثال ، هزینه خاموشی مراکز داده ها در حال حاضر 8851 دلار در 2 دقیقه و این هزینه در حال افزایش است. با توجه به اینکه بسیاری از مشاغل به تجارت الکترونیکی و تجارت دیجیتال بسیار متکی هستند ، حتی یک اطفاء مختصر می تواند در رتبه بندی بهره وری ، درک برند و بهینه سازی موتور جستجو (SEO) تأثیر بگذارد. اگر فروشگاه آنلاین مورد علاقه مشتری حتی در صورت موقت در دسترس نباشد ، می توانند یک وب سایت جایگزین پیدا کنند و برنگردند.

سیستم های عامل پاک یک انتخاب به طور فزاینده رایج در مراکز داده ها و اتاق های کنترل است ، برای جلوگیری از تخریب تجهیزات و خرابی کسب و کار در صورت بروز آتش سوزی می باشد. برای صنعت مسافرتی ، امکان نگه داشتن وسایل در حال حرکت ، حتی در صورت بروز آتش سوزی ، بسیار مهم است. در مراکز کنترل ترافیک هوایی ، آتش سوزی و قطع برق از نظر تأخیر و لغو پروازها ، پروازهای بدون برنامه ریزی و بازپرداخت بالقوه به مشتریان تأثیر آنی و قابل اندازه گیری دارد. با این وجود تأثیر عمیقی بر بهره وری از دست رفته برای مسافران تجاری ، کاهش تأثیر هزینه های گردشگری در مقصد پرواز ، اتلاف سوخت برای هواپیماهای مجدد خطوط هوایی ، از دست رفتن درآمد در مشتریان یافتن راههای جایگزین برای تکمیل سفر خود و ... و زیرساختهای حمل و نقل دیگر نیز به همین ترتیب تحت تأثیر آتش سوزی قرار دارند.

به عنوان مثال ، در حمل و نقل بسیار متمرکز ، در شبکه های قطار شهری، به غیر از تأثیر کسب و کار، تهدید یا آتش سوزی واقعی نیز می تواند به کاهش اعتماد مسافر منجر شود که می تواند به میزان قابل توجهی روی درآمد آینده تأثیر بگذارد. بازگرداندن "تجارت به طور معمول" در سریع ترین زمان ممکن حیاتی است. محافظت از کل دارایی های مهم نیاز به راه های جایگزین برای تفکر در مورد حفاظت از آتش سوزی دارد.

 اسپرینکلرها سالهاست که به عنوان یک راه حل موثر در برابر آتش سوزی های ساختاری مورد استفاده قرار می گیرند. اما استفاده آن در سرور یا اتاق کنترل منجر به از بین رفتن تجهیزات و قطع سرویس می شود. سیستم های اسپری آب ، یک شکل جدیدتر از فن آوری آبی است که یک اسپری ریز قطرات میکرو را به صورت مه غلیظ ترشح می کند و آتش را با خسارت کمتر نسبت به سیستم اسپرینکلر اطفاء می کند. با این حال ، آب به هر شکلی هنوز آب است و می تواند باعث اتصال کوتاه ، آسیب جبران ناپذیر و از بین رفتن اطلاعات شود.

سیستم های اطفاء حریق گازی مدتی است که در صنایع حساس، مورد استفاده قرار می گیرد و سال هاست که هالون به عنوان "استاندارد طلائی" شناخته می شود. در سال 1994 تولید هالون به دلیل تأثیر آن بر لایه ازن ممنوع شد و هیدرو فلوروکربنها (HFC) به عنوان مواد تمیز مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال ، نگرانی های ایجاد شده در مورد پتانسیل های بالای گرم شدن کره زمین (GWP) برای خود HFC به این معنی است که این راه حل جایگزینی نیز ناپایدار است. پروتکل مونترال - همان توافق بین المللی که منجر به ممنوعیت هالون جهانی شده است – در راستای جلوگیری از GWP تلاش زیادی نموده است.

سیال خاموش کننده Novec 1230  بدون آسیب رساندن به دارایی های با ارزش ، سریع و بصورت تمیز آتش را اطفاء می کند. دو گروه اصلی از عوامل خاموش کننده گاز وجود دارد که بدون نگرانی از کاهش ازن و یا GWP - سیستم جایگزین پایدار از نظر زیست محیطی را ارائه می دهند - سیستم های اطفاء حریق گازی خنثی مبتنی بر نیتروژن، آرگون و هالوکربن های جایگزین مانند Novec 1230 Fire Protection Fluid می باشد.

سیستم های اطفاء حریق گازی خنثی زمانیکه منابع طبیعی به عنوان خاموش کننده استفاده گردند، بر محیط زیست اثرات نخواهند داشت. همچنین سیال Novec 1230 یک خاموش کننده حریق سازگار با محیط زیست با پتانسیل کاهش ازن صفر و پتانسیل گرم شدن کره زمین کمتر از 1 با طول عمر جوی 5 روزه است. سیستم های اطفاء حریق گازی خنثی، اکسیژن را در جو جابجا می کنند تا زمانی که دیگر به شعله های آتش نرسد و آتش خاموش گردد. این امر نیاز به حجم زیادی از گاز (تقریباً 40٪ از حجم اتاق بسته به تنظیم) در مدت 2 دقیقه پس از انتشار دارد.

برای تسهیل سیستم های بنزین بی اثر ، ممکن است احداث مکان های ذخیره سازی تخصصی لازم باشد تا بتوان با اطمینان از حجم زیاد گاز در فشارهای بالا (300Bar) ، به علاوه دریچه های فشار بیش از حد ، برای فشار بیش از حد به فضای خارج از منزل یا داخل شافت جدا شده استفاده کرد.

سیستم های هالوکربن مانند مایع Novec 1230 از 3M همان محافظت تمیز و پایدار را مانند سیستم های بنزین بی اثر ارائه می دهند. با این وجود از آنجا که سیال Novec 1230 از 3M به عنوان مایع ذخیره می شود ، سیستم ها فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند ، به طور معمول به 80٪ فضای کمتری نسبت به سیستم گاز خنثی نیاز دارند. این امر در برنامه های دارای فضای محدود مانند برنامه های دریایی یا برنامه هایی با پیکربندی فضای پیچیده ، مزیت قابل توجهی را ارائه می دهد.

چنین سیستم هایی همچنین در فشار کم (معمولاً 25 یا 42 بار) نگهداری می شوند و نیاز به ذخیره سازی تخصصی را کاهش می دهند. سیستم های هالوکربن، اکسیژن را جابجا نمی کنند بلکه برای خاموش کردن آتش سوزی های اولیه به خنک کننده تکیه می کنند. هر دو ماده بی اثر و هالوکربن باید به عنوان بخشی از محلول ضد آتش که دارای تاییدیه کامل سیستم است ، پس از آزمایش کل سیستم در برابر استانداردهای شناخته شده بین المللی (ISO ، CEN ، NFPA) نصب شوند. در مورد هالوکربنها ، این مصوب باید از تخلیه و رسیدن به غلظت طراحی در کمتر از 10 ثانیه ، خاموش شدن در 30 ثانیه یا کمتر و غلظت نگهدارنده 10 ثانیه اطمینان داشته باشد.

 

استفاده از ماده حاوی هالوکربن که تحت آزمایش های گسترده ای قرار نگرفته است ، یا سیستمی از OEM که تأیید نشده است ، خطری است که بسیاری از نگهبانان تجهیزات مهم برای ماموریت (به طور قابل قبول) مایل به پذیرش آن نیستند. مایع Novec 1230 از 3M دارای بالاترین میزان ایمنی در بین کلیه عوامل تمیز برای فضاهای اشغالی است که به دسترسی منظم نیاز دارند. این امر عمدتاً به دلیل غلظت کم طراحی مورد نیاز برای خاموش کردن آتش است.

هنگام در نظر گرفتن دارایی های مهم یک سازمان ، زندگی انسان باید اولویت نهایی در نظر گرفته شود. حاشیه ایمنی مخصوصاً برای کاربردهایی مانند صنعت دریایی بسیار مهم است ، جایی که فرار از یک منطقه حفاظت شده چالش برانگیز تر است. استفاده از سیستم های دی اکسید کربن که قبلاً در صنعت دریایی مرسوم بوده ، به طرز قابل توجهی کاهش یافته است زیرا از زمانی که در غلظت مورد نیاز برای خاموش کردن آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد ، کشنده است و بنابراین مناسب برای استفاده در فضاهای اشغالی نیست. واضح است که عواقب آتش سوزی می تواند بسیار سنگین تر از شعله آتشی است که در نهایت خاموش می شود. خوشبختانه در حال حاضر، راه هایی برای اطفاء حریق به وجود آمده است که نیازی به سازگاری عوامل مختلف ندارد، از جمله: سرعت اطفاء ، خصوصیات محیطی ، الزام پاکسازی و ایمنی حاشیه برای افراد.

نویسنده : حسین ساکی

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun