• پنج شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
  • الخمیس ٢١ رجب ١٤٤٢
  • Thursday, March 4, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   145134 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹
- 00:01 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/10/04
 
 
نصب صحیح دودکش ها عامل مهم کاهش گازگرفتگی
مهم‌ترین دغدغه‌ ما، دل نگرانی از حوادث و اتفاقات ناشی از استفاده نادرست از وسایل گازسوز است که بر همین اساس، هر سال هم توصیه‌هایی را در آستانه ورود به فصل سرما برای هم‌وطنان عزیز داریم که این توصیه‌ها در واقع، پیام شرکت ملی گاز ایران برای پیشگیری از حوادث ناگوار در این زمینه است.
نصب صحیح دودکش ها عامل مهم کاهش گازگرفتگی

غلامرضا بهمن‌نیا، رییس HSE شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: سال گذشته بیش از ۲ هزار حادثه در مجموعه مشترکین خود داشتیم که از این تعداد، ۳6۴ مورد آن متأسفانه منجر به فوت شده که مهم‌ترین عامل مرگ و میری که در این آمار خودنمایی می‌کند، فوت بیش از ۲۱۱ نفر از هموطنان‌مان به دلیل گاززدگی با گاز منواکسید کربن است که آن هم به دلیل احتراق ناقص در وسایل گازسوز اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: این آمارها نشان‌دهنده آن است که تمامی جامعه آماری ایران، دست در دست هم باید در قالب مسئولیت اجتماعی، همه هموطنان خود را بیش از پیش در استفاده مناسب از دستگاه‌های گازسوز در منازل، آگاه ساخته و سطح اطلاع‌رسانی، فرهنگ‌سازی و آموزش لازم در این زمینه را افزایش دهیم.

بهمن‌نیا با بیان این که بر اساس این آمارها و تحلیل‌های ارایه‌شده در این زمینه، متوجه شدیم که بیش از 8۰ درصد از علل این حوادث و فوت این عزیزان مربوط به استفاده نامناسب از دودکش‌هاست، گفت: با کمی دقت در چنین تحلیلی، می‌توان به این نتیجه رسید که به راحتی می‌توان جلوی بیش از 8۰ درصد این حوادث که بعضاً منجر به فوت می‌شود را فقط با توجهی ویژه به دودکش‌ها در مجموعه تجهیزات گازسوز منازل، گرفت.

رییس HSE شرکت ملی گاز ایران در ادامه، افزود: دقت در نصب اصولی دودکش‌ها بیش از ۲۲ درصد، عدم مسدود بودن مجاری دودکش‌ها بیش از ۱۲ درصد و عدم استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد می‌تواند به راحتی بیش از ۱۰ درصد از حوادث این‌چنینی را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: البته عوامل دیگری هم در این مساله دخیل هستند، مثلل این که در بسیاری از مکان‌ها یا اصلاً از دودکش استفاده نمی‌شود یا دودکش‌های مدل H کاربردی ندارند یا از بخاری داخل فضاهای محدود استفاده می‌شود که به نظر می‌رسد، این موارد ازجمله اقدامات و فعالیت‌هایی است که مردم می‌توانند آگاهانه جلوی آن‌ها را بگیرند.

بهمن‌نیا در بخش دیگری از سخنان خود، ایجاد یک فرهنگ خوب ایمنی در منازل را راهکاری مؤثر برای جلوگیری از این حوادث عنوان کرد و گفت: به‌عنوان رییس HSE شرکت ملی گاز ایران، پیام این شرکت در قالب یک مسئولیت اجتماعی و نه یک وظیفه سازمانی را بار دیگر متذکر می‌شوم که یک بازدید ساده یا یک توجه ویژه به وضعیت دودکش‌ها، می‌تواند بیشتر از 8۰ درصد، احتمال ریسک خطر فوت یا حادثه ناشی از گاززدگی را در منازل کاهش دهد.

وی در پایان، اظهار داشت: برخی از دیگر عوامل مؤثر در زمینه کاهش این حوادث، توجه به دستگاه‌های تهویه در منازل، استفاده از وسایل مناسب برای گرمایش و دقت در نحوه سوخت و احتراق مجموعه وسایل گازسوز داخل خانه است تا به این ترتیب، بتوان از انتشار گاز منواکسید کربن که منجر به مرگی خاموش می‌شود، تا حد امکان جلوگیری کرد.

منبع : روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun