• یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
  • الاحد ١٤ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Sunday, November 29, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   20746 تاریخ انتشار: 
پنج شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴
- 22:20 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/08/28
 
 
ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با دانشگاهها ضروری است
سازمان حفاظت محیط زیست باید ارتباطات بیشتری با دانشگاه ها داشته باشد تا در این همکاری ، پژوهش های علمی بیشتری جهت دستیابی به راه حل های پایدار صورت بگیرد
ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با دانشگاهها ضروری است

دکتر رضا سعیدی استاد دانشکده سلامت ، ایمنی و محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگو با پایگاه خبری hse گفت : اگر از دریچه سلامت بخواهیم  محیط زیست کشور را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که با این دیدگاه نمی توان وضعیت محیط زیست را ایده آل و یا خوب ارزیابی کرد. در کشور ما مشکلات عمده و فراوانی در بخش های مختلف محیط‌ زیست وجود دارد، از جمله کمبود آب در کشور که علاوه بر کمیت مشکل کیفیت آب نیز مطرح است، بعضی از مشکلات کیفیت آب ، منبع طبیعی دارند و انسان ها در آن ها دخیل نیستند. اما برخی مشکلات دیگر مثل غلظت بالای نیترات در بعضی از منابع آب مربوط به فعالیت های انسانی است.

 

وی در باره مواردی که بیشترین خسارت را به محیط زیست وارد می کنند افزود : باید این سوالات مطرح شود که آیا آنالیزهای دقیق در این زمینه انجام شده و آیا آمار دقیق در این زمینه وجود دارد؟ اگر پاسخ این ابهامات و سوالات مثبت است، سازمان حفاظت محیط زیست باید از طریق گزارش های علمی این اطلاعات را در اختیار عموم قرار دهد. به این شکل هم مردم و هم متخصصین از وضعیت موجود آگاه می شوند و می توانند نظرات و راهکارهای خود را ارائه دهند و در حل مشکلات موجود کمک کنند.البته صنعت تنها منبع آلودگی محیط‌زیست نیست و سایر بخش‌ها نیز تاثیر زیادی دارند، مثلا در بحث کمبود آب بخش کشاورزی با تلفات بی رویه آب و یا مثلا در بحث آلودگی هوا بخش حمل و نقل نقش مهمی دارند، البته صنایع نیز به عنوان تولید کنندگان سوخت و خودرو نقش دارند.

 

وی تصریح کرد : اصل پنچاهم قانون اساسی کشور مابه حفاظت از محیط زیست اختصاص دارد و همچنین قوانین و مقررات زیادی هستند که از محیط زیست حمایت می کنند، لذا حفاظت از محیط‌زیست و سازمان مربوطه جایگاه لازم را دارد، اما قطعا سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی نمی تواند با مسایل روبرو شود، چون که این یک مسئله ملی و فراگیر است و نیاز به مشارکت همه مردم، سازمان ها و بخش های مختلف دارد. با توجه به اهیمت روزافزون حفاظت از محیط‌زیست، ‌مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های اخیرشان با موضوع محیط زیست فرمودند: "دولت و مجلس باید در اداره کشور حفظ محیط زیست را در اولویت قرار دهند". تنها در این صورت است که می‌توان به حل مشکلات محیط‌ زیست رسید و در جهت ارتقاء کیفیت محیط‌زیست گام برداشت.

 

وی ادامه داد : باید به این نکته توجه کرد که در محیط زیست مسائلی مثل شکارهای غیرمجاز محلی هستند و در مقابل بعضی مسائل جنبه ملی، منطقه‌ای و حتی جهانی دارند. بنابراین علاوه بر توجه به مسائل محلی، مسائل ملی که اهمیت بیشتری دارند، باید در اولویت قرار بگیرند. از جمله مسائل ملی در کشور کمبود منابع آب که خشک شدن دریاچه ارومیه و کاهش حجم آب زاینده رود از تبعات آن است. علل و عواملی که در این زمینه مطرح هستند شامل موقعیت جغرافیایی کشور، برداشت های بی رویه و تلفات بالای آن به ویژه در بخش کشاورزی، آلودگی آب و همچنین تغییرات آب و هوایی می‌شود که در سطح جهان رخ داده و به کمبود آب در کشور ما دامن زده است.

 

سعیدی تاکید کرد :موضوع مهم دیگر آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به شمار می آید که مهمترین منبع آن ترافیک و حمل و نقل است و گسترش حمل و نقل عمومی می تواند تاثیر مطلوبی بر این اوضاع داشته باشد. همچنین مشکل آلودگی هوا در شهرهای جنوب غرب و غرب کشور به صورت طوفان های گرد و غبار وجود دارد که راه حل آن نیاز به ارتباطات بین المللی نیز دارد، چون بخشی از منابع آن در خارج از مرزهای کشور قرار گرفته است و تغییرات آب و هوایی و  تخریب جنگل ها نیز موارد مهم دیگر در این حوزه هستند

 

وی یادآور شد : سازمان حفاظت محیط زیست در چارچوب وظایف خود کارهای مثبت زیادی انجام می‌دهد، اما در مجموع مشکلات زیادی هم مشاهده می‌شود که بخشی از آن مربوط به عدم همکاری‌های بین بخشی است، در نتیجه نباید تمام مشکلات را بر گردن سازمان حفاظت محیط زیست انداخت. یکی مهمترین پیشنهاداتی در جهت اصلاح امور سازمان حفاظت محیط زیست باید در مسئله کمبود آب و حل آن نقش و جایگاه مهمتری داشته باشد.و دیگر اینکه در حوزه آموزش عمومی محیط‌ زیست در این زمینه کار بسیاری باید انجام شود تا هشتاد میلیون جمعیت به کمک مسولین بیایند.

 

وی خاطر نشان کرد :  سازمان حفاظت محیط زیست باید ارتباطات بیشتری با دانشگاه ها داشته باشد تا در این همکاری پژوهش های علمی بیشتری جهت دستیابی به راه حل های پایدار صورت بگیرد، مثلا در بحث تغییرات  آب و هوایی و اثرات آن بر سلامتی و ارائه راه حل هایی برای کاهش این اثرات نیاز به پژوهش های زیادی در سطح محلی و ملی است.

 

مصاحبه : مریم محمدعلی زاده

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun