• چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  • الاربعا ١٥ ذی قعده ١٤٤٠
  • Wednesday, July 17, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   20791 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴
- 12:11 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/10/09
 
 
همطرازی بهداشت روانی کارگران با رعایت اصول ایمنی
یک کار‌شناس صنعتی معتقد است در محیط‌های شغلی پرخطر و پراسترس نادیده گرفتن خواسته‌های روانی و ذهنی کارگران می‌تواند به اندازه نادیده گرفتن اصول ایمنی و حفاظت فنی حادثه ساز باشد.
همطرازی بهداشت روانی کارگران با رعایت اصول ایمنی

یک کار‌شناس صنعتی معتقد است در محیط‌های شغلی پرخطر و پراسترس نادیده گرفتن خواسته‌های روانی و ذهنی کارگران می‌تواند به اندازه نادیده گرفتن اصول ایمنی و حفاظت فنی حادثه ساز باشد. 

 

 «مهدی فلاحی» با اعلام این خبر که در اقتصاد تولید محور سلامت روانی کارگران به اندازه سلامت جسمی آن‌ها حائز اهمیت است؛ گفت: تامین سلامتی کارگران تنها به اجرای آیین نامه‌های ایمنی و حفاظت فنی در محیط‌های کاری محدود نمی‌شود

 

این کار‌شناس مسائل اجتماعی در توضیح این مطلب افزود: فشار استرش شغلی به اندازه استفاده نکردن از کلاه، دستکش، ماسک و کفش ایمنی می‌توان باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به سلامتی کارگران شود. 

 

وی بابیان این‌که زندگی کارگران تنها به هشت ساعت کار روزانه در محیط کارگاه محدود نمی‌شود، ادامه داد: نگرانی از نحوه محاسبه و پرداخت مطابت مزدی، تامین و تبعیض‌های شغلی باعث می‌شود تا به مرور زمان به بهداشت روانی کارگران خدشه وارد شود. 

 

فلاحی با یادآوری اینک‌ه به‌ویژه در محیط‌های شغلی دور افتاده، بد آب و هوا و پرخطر احتمال فرسایش روحی و جسمی کارگران بیشتر می‌شود، گفت: البته بسته به شرایط هنجاری محیط اجتماعی که کارگران و خانواده‌های آن‌ها در زندگی می‌کنند سرعت فرسایش ذهنی کارگران تشدید می‌یابد. 

 

این روان‌شناس صنعتی ادامه داد: عوامل تولید فرسایش ذهنی کارگران می‌تواند به مرور زمان درقالب واکنش‌های رفتاری مثل افسردگی، انواع خشونت‌های کلامی و درگیری و برخورد فیزکی میان کارگران با گروه همکاران و خانواده‌های آن‌ها بروز پیدا کند. 

 

وی افزود: برای همین ضروری است تا در کادر سازمانی محیط‌های شغلی پرخطر علاوه بر واحد آتشنشانی، درمانگاه، تعمیرات، حفاظت فنی و بهداشت کار واحد سازمانی دیگری برای حضور مددکاران اجتماعی در نظر گرفته شود. 

 

به عقیده این روانشانس صنعتی همانطوری که بازدید مرتب و دوره‌ای از تاسیسات بخش‌های مختلف کارگاه می‌توان احتمال ابتلای کارگران به آسیب‌های جسمی را به حداقل ممکن رساند، حضور مستمر مددکاران اجتماعی بر مناسبات سازمانی کارگران شاغل در محیط‌های شغلی نیز می‌تواند از فرسایش ذهنی نیروی انسانی جلوگیری کند. 

 

فلاحی با یادآوری این‌که در مناسبات صنعتی نیروی انسانی روند مجرب شدن و کارآزموده شدن را طی می‌کند، افزود: این وضعیت درست برعکس روند فرسایشی تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در محیط کارگاه است و بنابراین حضور مددکاران اجتماعی در محیط‌های صنعتی برای حفظ نیروی ماهر انسانی امری ضروی است. 

 

این روان‌شناس صنعتی با اشاره نقشی که مقررات کار و تأمین اجتماعی برای شورهای عالی کار و حفاظت فنی پیش‌بینی شده است، تأکید کرد: برای همین ضروری است تا نمایندگان این شوراهای عالی از اختیارات قانونی خود برای حضور مددکاران اجتماعی در محیط‌های صنعتی استفاده کنند.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun