• پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
  • الخمیس ١٧ ذی حجّه ١٤٤١
  • Thursday, August 6, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   336 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳
- 12:07 تاریخ آخرین ویرایش :
  1393/09/02
 
 
مدیر بهداشت و ایمنی کار معدن زغالسنگ البرز مرکزی:
تاوان عدم نظارت دولت بر پیمانکاران معادن را کارگران با جانشان می‌پردازند
حکم فرمایی «کسب سود بیشتر» توسط پیمانکاران معادن باعث شده است که وسایل مورد نیاز برای حفظ ایمنی، تهیه دستگاه‌های تهویه، لباس و تغدیه معدن‌کاران به مرور حذف شوند.
تاوان عدم نظارت دولت بر پیمانکاران معادن را کارگران با جانشان می‌پردازند

با گذشت دو روز از وقوع حادثه در معدن شادسر در شهرستان کیاسر، یک کارشناس ایمنی معادن مازندران به تحلیل حوادث معادن زغال سنگ پرداخت و گفت: تاوان نظارت اندک سازمان‌های دولتی ناظر بر کارفرمایان و پیمانکاران معادن را کارگران با جان شان می پردازند.

«مهرداد باباعلی‌زاده» مدیر سلامت، ایمنی و بهداشت کار معادن زغالسنگ البرز مرکزی «عدم کنترل بهره‌برداران معادن» را عامل اصلی وقوع حوادث در معدن ذکر کرد و گفت: حکم فرمایی «کسب سود بیشتر» توسط پیمانکاران معادن باعث شده است که وسایل مورد نیاز برای حفظ ایمنی، تهیه دستگاه‌های تهویه، لباس و تغدیه معدن‌کاران به مرور حذف شوند و از هزینه نیروی کار تا به انجا که به استخراج لطمه ای وارد نیاید کاسته شود.

وی اضافه کرد: با این نگرش درآمد حباب‌وار افزایش یافته و ایمنی در کار کمتر و کم‌رنگ‌تر می‌شود.

باباعلی‌زاده با اشاره به این که «دارا بودن علم معدن» در استخدام پیمانکاران بی تاثیر است، اظهار داشت: اغلب این پیمانکاران با آزمون و خطا کار را یاد می گیرند.

وی با تأئید بر این نکته که کار در معادن زیرزمینی بسیار دشوار و سخت است، ادامه داد: نقص قانونی در این زمینه وجود ندارد و گذراندن دوره‌ها و آموزش‌های ایمنی لازم برای بهره‌برداران در قانون دیده شده است.

عضو کمیته تخصصی سازمان نظام مهندسی معدن مازندران افزود: آئین‌نامه‌ها «رعایت دستورالعمل‌های ایمنی» را برای پیمانکاران الزام‌آور ساخته و «به‌روز بودن علم معدن بهره‌برداران» از دیگر نکات مهم کار در معدن است.

باباعلی‌زاده با بیان این مطلب که پیمانکاران نباید معادن را «گنج بدون زحمت» ببینند ادامه داد: آنان باید برای سلامت کارگران زحمت بکشند و هر جایی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد بدون شک نقص «ایمنی» موثر بوده است.

وی گفت: علت دیگر حوادث کار در معدن شرایط زمین‌شناسی لایه‌های زمین است که همراه با آزاد شدن فشار گاز در معدن اتفاق می افتد.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun