• شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • اسبت ٢٣ ذی حجّه ١٤٤٠
  • Saturday, August 24, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   41001 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۵
- 02:01 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/01/07
 
 
کاهش حوادث و حفظ جان نیروهای انسانی یکی از شاخص های توسعه است / خودروهای شخصی عامل بیشترین تصادفات در جاده ها
اگر هرسال ده درصد از فوتی ها کاهش پیدا کند سال 1400می توانیم به هدف گذاری برسیم که آمار فوتی ها به زیر ده هزار برسد چرا که یکی از شاخص های توسعه ، کاهش حوادث و حفظ جان نیروهای انسانی است .
کاهش حوادث و حفظ جان نیروهای انسانی یکی از شاخص های توسعه است / خودروهای شخصی عامل بیشترین تصادفات در جاده ها

دکتر جواد نوفرستی مدیرعامل انجمن جامعه ی ایمن کشور  در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE  گفت : کمپین ملی ارتقای ایمنی ترافیک در سفرهای نوروزی با هماهنگی دستگاه های مختلف از حدود هشت ماه قبل تشکیل و برای ایمنی ترافیک سفرهای نوروزی هدف گذاری شد که  هسته اصلی این کار در وزارت بهداشت با همکاری  نهادهای مرتبط از جمله پلیس راهور ، آتش نشانی ، پژوهشگاه ملی استاندارد ، انجمن جامعه ایمن کشور ، سازمان ایرانگردی و جهانگردی و مجموعه این ارگان ها و سازمان ها برای سفرهای نوروزی که حجم زیادی از آمار تصادفات و فوت را دارد ، گردهم آمده اند تا بتوانند با کمک یکدیگر این آمارها را کاهش دهند.

 

وی ادامه داد : مثلث حوادث ترافیکی سه عامل انسان ، خودرو و جاده است ، طبق آمار 50 تا 52 درصد اشتباهات انسانی در تصادفات نقش دارد. برای ارتقای ایمنی ترافیکی سفرهای نوروزی،در این کمپین تمرکز بر روی انسان گذاشته شد یعنی همین فرهنگ ترافیک ، آموزش ها و هشدارهای ایمنی . چرا که در این مدت کوتاه تا آغاز سفرها  خیلی نمی توان  برروی دو عامل دیگر یعنی خودرو و جاده ها تمرکز کرد . طبق آمار پلیس راهور 51 درصد فوتی ها در حوادث ترافیکی در صحنه تصادف و 49 درصد از انتقال مصدوم تا بیمارستان و در مراقبت های پیش بیمارستانی است.

 

وی تصریح کرد : با استفاده از این آمارها چهار محور را مدنظر قرار داده ایم که  محوراول ارتقاء ایمنی و پیشگیری از حادثه که با تمرکز برروی کانال ها و شبکه های مختلف اعم از تلویزیون ، رادیو ، بیلیبوردها ، شبکه های مجازی و خبرگزاری های مختلف همکاری خواهیم کرد تا از وقوع حوادث حتی یک حادثه پیشگیری کنیم که در این میان  طبق آمار روزانه به طورمیانگین پنجاه نفر فوتی ، شانزده برابر این آمار مصدوم و صدنفر معلول داریم که می توان با کمک یکدیگر این آمار را کاهش دهیم.

 

محور دوم بحث راهنمایی گرفتن برای پیشگیری از سرایت آتش در حوادث که با همکاری آتش نشانی انجام پذیر است که بر اساس آن آموزش های لازم را در این زمینه داده  می شود که اگر حادثه آتش سوزی اتفاق افتاد چگونه با آن برخورد کنیم ، همچنین در این زمینه  توصیه جدی این است که هرگز بدون داشتن کپسول به مسافرت نرویم . بزرگترین آتش سوزی از یک شعله کوچک شروع شده که می توان با این کارهای ساده از وقوع آن جلوگیری کرد.

 

محور سوم بحث آموزش مراقبت های پیش بیمارستانی است که با همکاری آتش نشانی ، هلال احمر و اوژانس کشور برای آموزش به مردم که طبق آن  آموزشی صورت می گیرد جهت  اینکه برخورد با فرد مصدوم قبل از انتقال به بیمارستان چه کارهایی را باید انجام دهند ، هشدار جدی به مردم عزیز این که اگر آموزش ندیده ایم دست به فرد مصدوم نزنیم چرا که کمک کردن اشتباه ممکن است موجب آسیب های جدی به فرد مصدوم شود . آموزش های لازم توسط وزارت بهداشت ، هلال احمر و رسانه ها به مردم در خصوص کارهایی که باید و کارهایی که نباید انجام دهند و ضعف بزرگی که وجود دارد که می توان نام فقر فرهنگی را بر آن نهاد این است که به ماشین اوژانس در ترافیک راه داده نشود .

 

محور چهارم بحث بهداشت و سلامت در سفر است که  در طی سفر مراقبت از مواد غذایی که بخشی مربوط به خانواده می شود و همچنین دقت به محلی که این مواد خوراکی از آن جا تهیه می شوند .

 

وی ادامه داد :  : با رعایت این چهار محور با همکاری تمام مردم و سازمان ها می توان کاهش در حوادث داشت . درجلسه ای که اخیرا با دانشگاه علوم پزشکی ، پلیس راهور ، آتش نشانی ، سازمان ایرانگردی و جهانگردی تشکیل شد ، طرحی به تصویب رسید که در خروجی های تهران بسته هایی در اختیار خانواده ها قرار بگیرد تا بتوان بوسیله آن پیام های مختلف و هشدار را به کسانی داد که با انجام یک عمل ناایمن و خطرناک حادثه ای را رقم نزنند.همه کمک کنند و تحقق این امر نیازمند همکاری عمومی در سطح جامعه است .

وی تاکید کرد :در چند استان ، پایگاه هایی را ایجاد کردیم که با این طرح همکاری می کنند . سال گذشته آمار فوتی کمتر از هفده هزار نفر بوده که می توان گفت این رقم فاجعه و بحران می باشد . در دهه هشتاد آمار فوت حوادث طبیعی از جمله زلزله بم چهل هزار نفر بوده در حالی که آمار برای حوادث جاده ای حدود دویست و بیست هزار نفر می شود . می توان هدف گذاری کرد تا این رقم طی پنج سال آینده به کمتر از ده هزار نفر برسد و این شعار نیست اگر نگاه کنیم ده سال قبل حتی بیست و هفت هزار کشته را داشتیم که به کمتر از هفده هزار نفر رسید اگر هرسال ده درصد از فوتی ها کاهش پیدا کند سال 1400می توانیم به هدف گذاری برسیم  که آمار فوتی ها به زیر ده هزار برسد چرا که یکی از شاخص های توسعه ، کاهش حوادث و حفظ جان نیروهای انسانی است .

 

وی افزود : بیشترین حوادث جاده ای ، خودروهای شخصی هستند که لازم است خانواده ها قبل از سفر حتما معاینه فنی خودرو خود راانجام دهند و خاموش کننده تهیه کرده و در سفر به همراه داشته باشند ، کسانی که با وسایل عمومی سفر می کنند ضمن رعایت اصول در صورت بی احتیاطی و تخلف  به راننده تذکر داده و در صورت انجام کارهای خلاف به پلیس گزارش دهند تا در ایستگاه های پلیس چک شده و با راننده برخورد کنند ، همچنین دستگاه های نظارتی و وسایل عمومی کار خود را به خوبی انجام دهند چرا که سهل انگاری کردن از سوی دستگاه ها و مردم  به منزله دست به قتل غیرعمد زدن است .

 

وی خاطر نشان کرد : حداکثر سرعت ذکر شده در جاده ها برای خودروهایی است که از ضریب ایمنی خوبی برخوردار باشد نه برای خودروهای فرسوده یا با ضریب ایمنی پایین ، پس عزیزان باید به این نکته توجه کنند و از سرعت خود بکاهند ، کمربند ببندیم ، تاکید همیشگی این که ایمن برانیم ، چک کردن خودرو وقبل از سفر معاینه فنی  خودرو ، چک کردن ترمز ، توجه به توصیه های ایمنی پلیس راهور ، آتش نشانی و غیره هم برای خودمان و هم برای هموطنان مان است و این پیام ها را با کمک هم به همه برسانیم.

 

مصاحبه : مریم محمد علیزاده – محمد رفائیان

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun