• شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • اسبت ٢٣ ذی حجّه ١٤٤٠
  • Saturday, August 24, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   41037 تاریخ انتشار: 
شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۵
- 23:38 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/01/08
 
 
فرهنگ سازی نقش اصلی را در حفظ محیط زیست دارد / گردشگران در طبیعت به جز رد پا چیز دیگری باقی نگذارند / ایام نوروز بیشترین آمار تلفات حیات وحش را دارد
برای حفظ محیط زیست مسئولیت پذیری را از تک تک مردم کشور لازم داریم و هیچ کشوری بدون همکاری مردمی در هیچ زمینه ای از جمله حفاظت محیط زیست موفق نمی شود .
فرهنگ سازی نقش اصلی را در حفظ محیط زیست دارد / گردشگران در طبیعت به جز رد پا چیز دیگری باقی نگذارند / ایام نوروز بیشترین آمار تلفات حیات وحش را دارد

دکتر طاهری مشاور حوزه HSE  وزارت نیرو در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE  گفت : حفظ محیط زیست همیشه دارای اهمیت است  به خصوص برای ملت ایران ، ملتی که روز اول بهار را به طبیعت و به زایش مجدد طبیعت مربوط  می شود به عنوان عید بزرگ خود انتخاب کرده ، برای این ملت ، از هر ملتی دیگر ضروری تر است که در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشد ، این امرنشان می دهد که طبیعت برای اجداد ما بسیار مهم بوده است که این روز را به عنوان سال نو و جشن بزرگ خودشان انتخاب کردند .


وی ادامه داد : امیدوارم همه هموطنان ما این دقت را داشته باشند مکانی را که برای سیزده نورور و برای لذت بردن از طبیعت در طول این تعطیلات می روند وقتی آن محل را ترک می کنند همه بتوانند بگویند از زمانی که این خانواده در آن محل بودند ، غذا خوردند ، از طبیعت لذت بردند ، تمیزتر از زمانی است که این دوستان در آنجا بودند ، یعنی هر کسی از هرجایی استفاده کرد اگر دید کسی دیگری در آنجا بی دقتی کرده ، همراه خود یک کیسه قابل تجزیه در طبیعت ببرد و با دستکش این زباله ها را جمع کنند و در مراکز تجمیع زباله آنها را دفع کنند .


وی تاکید کرد : امیدوارم امسال شاهد باشیم جهت رفتن مردم ایران به محل های مناسب برای سیزده نوروز ، روز طبیعت و گشت و گذار ، آن محل ها را تمیزتر از قبل ببینند . کسانی که به طبیعت می روند ، از زیبایی آن برای فرزندان شان صحبت کنند ، ارزش های آن طبیعت را گوشزد کنند یا برعکس فرزندان این ارزش ها را برای والدین خود و دیگران ذکر کنند و از آن لذت ببرند . اگر امسال هر ماشینی که حرکت می کند دو کیسه زباله جمع کند به جای اینکه دوکیسه زباله بریزد ، این اقدام بی نهایت با ارزش و بزرگ می باشد و ارزش دیگر اینکه اگر امسال انجام بگیرد سال بعد بزرگ تر انجام می گیرد .

وی بیان داشت : بی توجهی به محیط زیست می تواند  خسارات زیادی به بارآورد . بعضی ها آتش روشن می کنند و باعث آتش سوزی می شوند ، بعضی ها زباله هایی را می ریزند که نمی تواند در طبیعت تجزیه شود و خاک را نابود می کند ، بعضی ها آشغال هایی را روی خاک می ریزند که آن خاک را نابود می کند ، لایه مرغوبی که روی زمین ها وجود دارد ، بیش از یک میلیون سال طول کشیده تا ایجاد شود ، یک میلیون سال حفظ شده تا به ما برسد بعضی وقت ها به خودمان اجازه می دهیم ، این خاکی که یک نعمت بسیار بزرگ می باشد ، یک میلیون سال طول کشیده تا درست شود طی یک روز ازبین می بریم ، برخی در محیط های آبی زباله می ریزند و آن محیط زیبا را ازبین می برند و این زباله ها در آب ها به تالاب ها و مرداب ها و دریا ها می ریزند و آنجا  را آلوده می کند یعنی آلودگی که در این سفرها ایجاد می کنیم هم می تواند به نظافت و پاکی آب های ما ، هم پاکی و سلامت خاک ها و هم زندگی حیات وحش درکشور را آسیب بزند . این نکات  را باید همگان دقت کنند حتی ازبین بردن یک حشره هم در محیط زیست تاثیر دارد ، دقت کنند که این کار را نکنند چون همان حشره هم در آن محیط  ، به علتی در آنجا وجود دارد ، یک عمل مثبتی را در آنجا انجام می دهد  ، چه برسد به حیوانات بزرگ تر نایاب که در حال انقراض می باشند ، امیدوارم از آسیب زدن به این حیوانات هم حتما مردم بزرگوار و فهمیده ما اجتناب کنند .

وی افزود : همه در حفظ محیط زیست نقش داریم ، قوه قضاییه و نیروی انتظامی یک نقش دارند ، قوه مقننه یک نقش دیگررا در تدوین قوانین مناسب دارد . در محیط زیست بخشی مربوط به قوانین و بخشی رفتارهای اجرایی دولتی که سازمان محیط زیست ، وزارت نیرو ، سازمان جنگل بانی و منابع طبیعی ، وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت آموزش و پرورش و وزارت خانه ای را نداریم از محیط زیست دور باشد ، صداو سیما ، رسانه ها ، همه این ها وجود دارند ، اگر فقط سازمان محیط زیست و حتی سه قوه قضاییه و اجرایی و قانون گذاری را بخواهیم تصور کنیم مسئولیت حفاظت محیط زیست را دارند ، اشتباه بزرگی می کنیم ، کل افرادی که برای این ها کار می کنند افراد محدودی از کل این ملت بزرگ می باشند ، برای حفظ محیط زیست مسئولیت پذیری را از تک تک مردم کشور لازم داریم و هیچ کشوری و ملتی بدون همکاری آن ملت در هیچ زمینه ای از جمله حفاظت محیط زیست موفق نمی شود .


وی تاکید کرد : محیط زیست تنها خانه ماست ، نقش اصلی در حفظ محیط زیست را فرهنگ سازی دارد ، با فرهنگ سازی توده ی عظیم یک ملت را در جهت مناسب حرکت می کند . بخشی از فرهنگ سازی آموزش مستقیم ، بخشی آموزش غیر مستقیم ، بخشی اعمال تشویق که فقط مالی نیست ، تشویق های بسیار متعددی وجود دارد که مردم یک کشور را انگیزه مضاعف بدهد ، بخش دیگر تنبیه ها می باشد . ما باید روی تمام آموزش های مستقیم ، غیرمستقیم ، مشوق ها و تصمیمات بازدارنده یک جا به کار بگیریم .


وی خاطر نشان کرد : مردم در هر مکانی که می روند حفاظت از محیط زیست را داشته باشند ، به پاک سازی توجه کنند ، در هر جایی  محیط زیست را پاک تراز آنچه که در قبل بوده کنند ، جدای از اخلاق زیست محیطی ، از آنها خواهش می کنم اخلاق اجتماعی را در رانندگی ، در رفتار با دیگران رعایت کنند و ارتقاء بدهند ، البته این توصیه ها را بنده به خودم هم می کنم همچنان که به همه آحاد ملت بزرگوار و عزیزمان دارم . امیدوارم فقط چیزی به نام مراسم عید چند روز بیاد و برود نباشد ، اخلاق زیست محیطی ، اخلاق اجتماعی ، اخلاق ترافیکی ،‌اخلاق مربوط به صله رحم و ارزش گذاری برای روابط خانوادگی و جایگاه خانواده و دوستی را ببینیم ، همه سعی کنیم بهتر به این مسائل بپردازیم . سال بسیار شاد و پرتوفیق برای تمام مردم آرزو می کنم

 

 

گردشگران در طبیعت به جز رد پا چیز دیگری باقی نگذارند

 

محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفنگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE گفت : در ایام نوروز چون مردم بیشتر از طبیعت استفاده می کنند ، متاسفانه با چند مشکل جدی روبرو می شویم ، ازدحام زباله ها و پراکنده شدن آنها ، آلودگی منابع آبی ، حیات وحش به اشتباه این زباله ها را مورد استفاده قرار می دهند ، همچنین خطر تصادفات جاده ای بین مسافران نوروزی و حیات وحش بیشتر می شود ، آتش سوزی های غیرعمدی ناشی از خاموش نکردن دقیق آتش بیشتر می شود ، اگر این موارد را هموطنان ما رعایت کنند هم می توانند از طبیعت به خوبی لذت ببرند و هم خاطره ی خوشی از آن سفر داشته باشند و هم بقیه هموطنانی که که در آینده می خواهند از آن مناظر لذت ببرند همچنان این امکان برایشان فراهم باشد .

 

وی ادامه داد : در حفظ محیط زیست ، خطرات و تهدیداتی که باعث می شود آب و خاک آلوده شود ، حیوانات کشته شوند  یا آتش سوزی اتفاق بیفتد با فرهنگ سازی کم شود . علاوه بر سازمان محیط زیست ، سازمان جنگل داری و مراتع کشور ، شهرداری ها ، هلال احمر ، وزارت اموزش و پرورش ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مهمترین ارگان هایی هستند که می توانند در حفظ محیط زیست کمک کنند .

 

وی بیان داشت : برنامه های سازمان محیط زیست با NGO های خود در استان های مختلف ، کارگاه های  مرتب برگزار کردیم ، تا NGO ها بتوانند این اتفاقات را با زبان ساده و جذاب در اختیار مسافران قرار بدهند همچنین با 760 سرگروه هلال احمر نیز جلسه داشتیم ، کارگروه آموزشی گذاشتیم ، شیوه نامه ای ارائه کردیم تا جوانان هلال احمر در سراسر کشور بتوانند با مردمی که به طبیعت می آیند ارتباط برقرار کنند و دستورالعمل هایی که سبب می شود تا وضعیت طبیعت بدتر نشود را به مردم ابلاغ کنند.

 

وی تصریح کرد : بی توجهی به محیط زیست  می تواند خسارت زیادی به طبیعت بزند ، بیشترین آمار تلفات حیات وحش را در ایام نوروز داریم ، آتش سوزی در ایام نوروز زیاد اتفاق می افتد ، همچنین درختان را برای کباب درست کردن می سوزانند ، ترقه هایی را که منفجر می کنند باعث می شود حیوانات مسیرشان را گم کنند و بعضی هایشان وارد جاده می شوند و کشته می شوند .

 

وی خاطر نشان کرد : گردشگران در طبیعت به جزء رد پا چیز دیگری باقی نگذارند ، اگر با خودشان لوازم غذایی می برند که استفاده کنند حتما باقی مانده ی موا غذایی را با خودشان برگردانند و هیچ چیزی در طبیعت باقی نگذارند ، به هیچ وجه در طبیعت از ترقه استفاده نکنند ، از گازهای پیک نیکی سفری استفاده کنیم و به هیچ عنوان در طبیعت آتش روشن نکنیم ، تا آنجایی که امکان دارد نزدیک برکه ها و تالاب ها نشوند تا امنیت حیات وحش منطقه به مخاطره نیفتد همچنین در هنگام تردد در مکان های ارزشمند و حساس طبیعی به هنگام رانندگی حداکثر سرعت 40 کیلومتر را رعایت کنند .

 

مصاحبه : مریم محمد علیزاده - محمد رفائیان - زهرا نورزهی


 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun