• شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
  • اسبت ١١ صفر ١٤٤٣
  • Saturday, September 18, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   41079 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵
- 00:32 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/01/22
 
 
عدم ارتباط صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده همه حوادث است / ایجاد رشته ایمنی ساختمانی در دانشگاهها ضروری است
عدم ارتباط بین صنعت و دانشگاه به طور دقیق یکی از حلقه های گمشده ، در همه حوادث است ، که یک علت غیر مستقیم یا یک علت ریشه ای است
عدم ارتباط صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده  همه حوادث است / ایجاد رشته ایمنی ساختمانی در دانشگاهها ضروری است

 مهندس عرب عامری متخصص  حوزه hse   و ساختمان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE گفت : میزان حوادث در کارگاه های ساختمانی کوچک زیاد  افزایش یافته است  و مشکل کارگاه های ساختمانی کوچک برای همه متخصصیت امر روشن است . اولین و مهمترین زمینه ای که  وزارت کار دنبال برطرف  کردن آن است ، تا حد زیادی ، موضوعات مربوط به مسئولین ایمنی در کارگاه های کوچک به واسطه شرایطی که دارند و الزام نبودن کارفرماها است  ، که نیروهای ایمنی را به خدمت بگیرند ، وقتی یک نیروی ایمنی متخصص در پروژه ساختمانی وجود نداشته باشد با توجه به نوع و گستره خطراتی که دارد قطعا باید منتظر وقوع حوادث باشیم ضمن اینکه در این راستا قوانین مربوطه هم ، قوانین سخت گیرانه ای  نبوده که با تشکیل کانون های انجمن صنفی ، یک مقدار قوت گرفت . در حال حاضر در حوزه ساختمان قوانین محکمی نداشتیم که بتواند جلوی وقوع حوادث را تا آنجایی که امکان داشته باشد ، بگیریم .

 

وی ادامه داد : بحث نبودن ارتباط بین صنعت و دانشگاه به طور دقیق یکی از حلقه های گمشده ، در همه حوادث است ، که یک علت غیر مستقیم یا یک علت ریشه ای است  . بسیاری از دانشجویان که مشغول به کار شده و به نوعی در حوزه ایمنی مطالعه می کند متاسفانه هیچ احساسی نسبت به بازار کار HSE و نوع خدماتی که در آنجا باید ارائه دهند ندارند یعنی دانشگاه های ما بیشتر تئوری صرف کار می کنند تا یک ترکیب هدفمند ، از تئوری و عملی که  دانش علمی کاربردی را در دانشگاه نمی بینیم و همین امر باعث می شود کسی که به عنوان فارغ التحصیل از این رشته بیرون می آید عملا نتواند آن بینش اصلی را نسبت به کاهش خطرات داشته باشد و نتیجه اینکه در نهایت یک انسان کاملا تئوری وارد یک فضای کاملا خطرساز شغلی می شود و فاقد توانیی جهت جلوگیری از حوادث است

 

 وی بیان کرد :  حدود پنجاه و دو درصد حوادث  کشور ناشی از حوادث صنعت ساختمان می باشد ، ولازم می باشد کسانی که در این حوزه و در زمینه ایمنی صنعتی و بهداشت حرفه ای کار می کنند ، از حوزه تئوری بیرون بیایند و به حوزه عملیاتی سوق پیدا کنند ، اگر این کار را نکنند اوضاع  در این حوزه روز به روز بدتر خواهد شد.

 

عرب عامری بیان داشت : یک طرح تحت عنوان پرورش متخصصین HSE راه اندازی کردیم و در این طرح سعی کردیم ، متخصصین  آن مواردی که لازم دارند در کار آموزش ببینند به خصوص در حوزه ایمنی و بهداشت به آنها آموزش دهیم ، برخی سازمان ها هم این کارها را کم و بیش انجام می دهند ، اما باید به خاطر داشت که هیچ دانشجویی نمی خواهد هزینه زیادی کند یعنی آن هزینه ای که دانشجو بابت هزینه زمانی و منابعی که در دانشگاه می دهد . بهتر است کارها را در همان دانشگاه انجام دهیم و فرد نیاز نباشد در دانشگاه درس بخواند و در بیرون هزینه کند و دوره آموزشی بگذراند بهتر است که دانشگاه های ما با این استانداردها کالیبره شوند یعنی آموزش های ما کاربردی شود و در دانشگاه درس بخواند و جدای ازآن یک سری آموزش های کاربردی ببیند . روی همین حساب یک سری از شرکت ها این کارها را می کنند

 

وی تصریح کرد : در ارزیابی وضعیت نظارت ایمنی بر کارگاه های کوچک ناظر ایمنی وقتی برای نظارت ندارد ، ناظر ایمنی در اصل همین بازرسان اداره کار هستند که در شهر تهران حدود بیست و پنج نفر هستندکه وقت خودشان را روی کارخانجات ، بنگاه ها و سازمان های بزرگ می گذارند . با ورود آیین نامه جدید مشاورین حفاظت فنی تا حدی این قضیه مرتفع شده است  ، اگر بتوانیم بحث های مربوط به مشاورین فنی را در کشور جا بیندازیم ، تا حدی در این قضیه جلو خواهیم رفت ولی اگر بخواهیم اکتفا کنیم به نیروی کم بازرس در کشور ، قطعا هیچ وقتی این قضیه مرتفع نخواهد شد.

 

وی خاطر نشان کرد : بحث کارگاه های ساختمانی از موضوعاتی که خیلی متفاوت از سایر حوزه های HSE است  ، کسی که کار HSE در حوزه ساختمان انجام می دهد ، باید در مرحله اول دانش قوی نسبت به ساختمان و در مرحله دوم اطلاعات کاملی از حوزه ایمنی داشته باشد . بنابراین کار قشنگی که یک زمانی آقای دکتر طاهری و همکارانشان در دانشگاه امیرکبیر شروع کردند ، نمونه یک کار موفق در این حوزه می باشد . ما بتوانیم رشته های ایمنی ایجاد کنیم که در هر حوزه منحصر به فرد باشد ، برای مثال ایمنی که الان به نام ایمنی صنعتی وجود دارد در کنار آن ایمنی ساختمان هم ایجاد شود و همچنین ایمنی فرآیند ، رشته هایی که در دنیا وجود دارند ولی در ایران در حوزه صنعتی جا نیافتاده اند که زحمات دوستان را می طلبد . بحث های ریشه ای وجود دارد که نیاز می باشد متخصصین امر کارهای آن را تا حدی جلو ببرند و از آنجا هم هر کمکی چه از یخش خصوصی ، چه از بخش صنفی  و چه در حوزه های دیگر از دست ما برآید تمام تلاش مان را می کنیم که یک قدم این کار را جلو ببریم .

 

مصاحبه : زهرا نورزهی محمد رفائیان

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun