• شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • اسبت ٢٣ ذی حجّه ١٤٤٠
  • Saturday, August 24, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   51507 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵
- 08:26 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/05/02
 
 
بروز رسانی قوانین HSE در اصناف ضروری است / تاثیر مهم آموزش در حوزه سلامت و ایمنی شهروندان
اگر در بین هر 10 شهروند، تنها یک نفر به اصول پیشگیرانه و واکنشی در حوزه خطرات بهداشت و ایمنی مسلط باشد، قادر خواهیم بود سطح حوادث و پیامدهای ناشی از آنها را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم
بروز رسانی قوانین HSE در اصناف ضروری است  / تاثیر مهم آموزش در حوزه سلامت و ایمنی شهروندان

مهندس رضا عرب عامری مشاور و مدرس  HSE در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE گفت : موضوعات سلامت ، ایمنی و محیط زیست HSE در اصناف را می توان از سه وجه بررسی نمود ،که یکی از آن ها مباحث ایمنی و بهداشت شغلی برای کارکنان صنف ، دوم مشکلاتی که اصناف میتوانند بصورت مستقیم و غیر مستقیم برای شهروندان ایجاد کنند و دیگری  مشکلات و مسائل ایمنی و بهداشتی ایجاد شده برای همسایگان یک صنف است که در این دسته بندی ها قابل طرح و بررسی هستند.


وی افزود : یک نانوا به واسطه ی شغلی که دارد همواره در معرض تنش حرارتی قرار خواهد داشت  و این موضوع جزو خطرات شغلی بارز برای او محسوب میشود، ولی در کنار این موضوع، نانوا در حال تهیه و تحویل یک محصول غذایی مهم به مشتری هست که عدم رعایت موارد بهداشتی در تهیه  این ماده ی غذایی می تواند آسیب های قابل توجهی به سلامت یک شهروند برساند.در کنار این موارد نیز ایجاد حریق یا انفجار در یک واحد صنفی به راحتی پتانسیل ایجاد صدمات مالی و جانی برای همسایگان آن را خواهد داشت.

 
وی بیان کرد : این نکته هم قابل ذکر است که فعالیت های واحد های صنفی در بسیاری از موارد می تواند روی ایمنی شهروندان هم تاثیر گذار باشد، به  دلیل این که زمانی یک شهروند به محیط کاری صنف مربوطه مراجعه میکند، به نوعی در معرض کلیه ی خطرات محیط کار صنف نیز قرار خواهد داشت. پس با یک نگاه اجمالی به راحتی میتوانیم به اهمیت بالای موضوعات HSE در اصناف پی ببریم .عرب عامری یادآور شد :  : مشکلات ایمنی و بهداشت در اصناف دارای ریشه های مشترکی با مشکلات ایمنی و بهداشت در صنعت هستند. قبل از هر چیزی عدم وجود قوانین به روز و بومی در حوزه مسائل HSE اصناف بعنوان یک مشکل عمده در این بخش محسوب میشود. در کنار این موضوع، کمبود ضابطین و مجریان توانمند و مسلط به قوانین و در مرحله ی سوم عدم وجود سیستم های سخت گیرانه و الزام آور جهت نظارت مستمر و تنبیه خاطیان، می توانند مشکلات ریشه ای در عدم رعایت موارد HSE در اصناف باشند. در کنار این موارد، موضوعاتی همچون عدم آشنایی کارکنان هر صنف با خطرات شغلی خود، عدم آگاهی شهروندان از حقوق قانونی خود، اولویت در تولید و خدمت رسانی و همچنین شرایط بد اقتصادی از دیگر عوامل موثر در عملکرد ضعیف در این حوزه هستند. وی تاکید کرد : با توجه به نتایج پژوهش های ارزشمندی که همکاران ما در سامانه HSE شهرداری تهران انجام داده اند، براحتی می توان دریافت که وضعیت ایمنی و بهداشت در بسیاری از اماکن تجاری و عمومی شهر تهران در وضعیت نامناسبی قرار دارد. اگر به طور واقعی مقرر باشد اقدامات اصولی در حوزه کنترل خطرات مراکز تجاری انجام داد، نیاز است اقداماتی ریشه ای از مراحل طراحی تا بهره برداری از این اماکن اجرا نمود. در حال حاضر با توجه به اینکه اتاق اصناف و شهرداری تهران و اتحادیه های مربوطه بیشترین مسئولیت و اختیارات را در این حوزه دارا هستند، ایجاد تعامل سازنده بین این ارگان ها در جهت قانون گذاری و اجرای آنها بیشترین اثربخشی را در پیاده سازی این اصول به دنبال خواهد داشت.

 

وی ادامه داد :  یکی از پر تردد ترین اماکن شهری، ساختمان ها و مراکز تجاری هستند که وقوع حوادث در آنها می تواند پیامدهای غیر قابل تصوری را بدنبال داشته باشد. تعداد حوادث روی داده در این حوزه کم نبوده است  ولی می توان گفت تا حد زیادی خوش شانس بوده ایم که پیامدهای جانی کمی در این حوزه داشته ایم. برای مثال تصور کنید اگر حریقی در مرکز تجاری علاءالدین با ازدحام جمعیت بسیار بالا روی دهد، چه پیامدهایی خواهد داشت. در کنار این موضوع، با توجه به وضعیت ترافیکی شهر تهران، امکان امداد رسانی در چنین شرایطی نیز بسیار پیچیده بوده و نرخ پیامدهای حوادث را چند برابر خواهد نمود. پس نیاز است ارگان های ذیربط از طریق ایجاد قوانین سخت گیرانه، سهم بیشتری از منابع را در راستای پیاده سازی اقدامات پیشگیرانه صرف نمایند.


وی تصریح کرد :  آموزش در حوزه  سلامت و ایمنی همیشه دارای اثرات سازنده بوده و هست. این مهم را سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، سامانه HSE شهرداری تهران و برخی از ارگان های خصوصی تا حدی رعایت می نمایند. این اعتقاد وجود دارد که اگر در بین هر 10 شهروند، تنها یک نفر به اصول پیشگیرانه و واکنشی در حوزه خطرات بهداشت و ایمنی مسلط باشد، قادر خواهیم بود سطح حوادث و پیامدهای ناشی از آنها را تا حد قابل توجهی کاهش دهیم. البته لازم به ذکر است که محتوا و کیفیت آموزش های شهروندی بسیار متفاوت از آموزش های صنعتی بوده و نیازمند طراحی قوی و مدرسین توانمند در این حوزه می باشد. در کنار آموزش شهروندان، آموزش صاحبان مشاغل و اصناف نیز می تواند حجم قابل توجهی از برنامه های شناسایی کانون خطرات را به آنها تفویض و از هدر رفت منابع جلوگیری کند.


وی ادامه داد :  سیر تحول پروژه های  های سلامت ، ایمنی و محیط زیست در اصناف و مراکز تجاری وخدماتی از انجام کارهای پژوهشی تا اجرا و بازنگری از اهمیت زیادی برخوردار است. موضوعی که تا به حال شاهد آن بودیم، بررسی وضعیت موجود و ایجاد مدل های سیستمی به منظور استقرار نظام مند سیستم های مدیریتی ایمنی و بهداشتی در اصناف بوده است. ولی نکته ای که حائز اهمیت است، اجرا و استقرار این نظامات و در نهایت کنترل خطرات عمده در این حوزه می باشد. اگر مقرر باشد این پروژه همچون بسیاری از پروژه های مشابه، در فاز طراحی مدل باقی بماند، نه تنها نمی توان انتظاری از بهبود شرایط داشت، بایستی منتظر وقوع حوادث عمده در مراکز اداری و تجاری باشیم. ولی اگر ارگان های مسئول بتوانند از طریق جذب منابع مالی مکفی و همچنین وضع قوانین و الزامات کاربردی، نسبت به پیاده سازی نظامات طراحی شده اقدام نمایند، می توان امیدوار بود سطح ایمنی عمومی در شهر بخصوص در حوزه شهروندی به وضع مطلوبی تبدیل گردد.


وی بیان کرد :  برای بهتر شدن سلامت ، ایمنی و محیط زیست در حوزه اصناف ، مراکز تجاری و خدماتی ایجاد نظام مدیریت شهری یکپارچه، ارزیابی های عمقی ریسک در حوزه اصناف، گنجاندن برنامه های آموزشی ایمنی و بهداشت در آموزش های اجباری اصناف، توانمند سازی پرسنل حفاظت فیزیکی و حراست در مجتمع های تجاری با رویکرد HSE، ایجاد دستورالعمل های ایمنی مختص اصناف مختلف، حذف عملیات و تجهیزات فرسوده و خطرساز از کارگاه ها و مراکز فعالیت اصناف می توانند از سایر راه کارهای ممکن بمنظور کاهش حوادث و بیماری ها در این حوزه باشند.


وی خاطر نشان کرد : دستیابی به شهری ایمن و سالم، نیازمند همدلی در بخش سیاست گذاری، همکاری در بخش اجرایی و همراهی در بخش شهروندی می باشد. اگر این سه موضوع محقق شود خواهیم توانست تهران را تبدیل به شهری پایدار و ایمن کنیم، در غیر این صورت باید منتظر وقوع حوادث ناگوار زیادی در شهرمان باشیم.


مصاحبه : محمد رفائیان
 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun