• شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • اسبت ٢٣ ذی حجّه ١٤٤٠
  • Saturday, August 24, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   51524 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵
- 12:01 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/05/04
 
 
رسانه ها و مراکز آموزشی و دانشگاهی مهمترین عوامل توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE هستند
برای ارتقاء توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE باید توجه به بسط دادن این موضوع در مدارس ، دانشگاه ها ، محیط های محلی ، کوچک و بزرگ ، سازمان های مردم نهاد NGOها و صدا و سیما داشته باشیم تا این مفاهیم در ذهن ها نقش ببندد
رسانه ها و مراکز آموزشی و دانشگاهی مهمترین عوامل توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE هستند

دکتر سیدابوالفضل ذاکریان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و رئیس انجمن ارگونومی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE درباره نقش توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE در توسعه علم  این حوزه گفت : قطعا اگر بتوانیم این فرهنگ را توسعه بدهیم ذهن ها نیز آماده برای ایجاد آن خواهد شد و اگر به صورت چند بعدی به حوزه HSE که شامل Health  ، Safety ، Environment است توجه داشته باشیم . در زمانی که بخواهد در پروژه ای فعالیت انجام شود ، مجبور هستیم هر سه بعد HSE را ببینیم و این به مرور زمان همان توسعه مدنظر ما خواهد بود .


وی ادامه داد :  برای ارتقاء توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE باید شروع به بسط دادن این موضوع از محیط های  مدارس ، دانشگاه ها ، محیط های محلی ، کوچک و بزرگ ، سازمان های مردم نهاد NGOها  ، صدا و سیما داشته باشیم تا این مفاهیم در ذهن ها نقش ببندد . مثلا افراد جامعه در هنگام خرید مسکن نیز مسائل H سلامت ، S ایمنی خانه ها ، مسائل نامناسب خانه و ... توجه نمایند . وقتی این گونه بشود ناخوداگاه HSE در آن وجود دارد .


وی تصریح کرد : مهمترین ضعف ها و اشکالات  موجود در حوزه HSE این است که هر کدام از بخش های Health، Safety ، Environment تلاش بر این دارند که مسائل خود را مطرح کنند و این عاملی است که باعث می شود این فرهنگ به خوبی جا نیفتد ، اگر بتوانیم این همگرایی را بین این سه حوزه ایجاد کنیم ، این سه حوزه بتوانند همزمان به این مقوله بپردازند قطعا موفق خواهیم بود . چرا که در سال های اولیه تمام تئوری ها تک بعدی بودند ، در سال های بعد تئوری های دو بعدی و امروزه تئوری ها چند بعدی هستند و دیگر تئوری های تک بعدی جایی برای سخن ندارند و تمام برنامه ریزی ها باید چند بعدی باشند و این چند بعدی بودن برای کارما یعنی Health  ، Safety ، Environment را در کنار هم دیدن .


وی افزود : نقش مراکز مختلف از جمله صدا و سیما ، صنعت ، NGO ها ، دانشگاه ها و ... اگر بتوانیم این موضوع در این مراکز شرح و بسط بدهیم انسان هایی ظهور و شروع به فعالیت خواهند کرد به شرطی آن که در این زمینه ها متخصص باشند و اطلاعات اولیه را داشته باشند اما نکته دیگری که وجود دارد این است که همگن کردن سه حوزه Health  ، Safety  ،   Environment به این معنی نیست که ما متخصص بسازیم که در هر سه حوزه متخصص باشد بلکه شرایطی را به وجود بیاوریم ، باید از متخصص هر کدام در کنارهم استفاده کرد که در این امر قطعا دانشگاه ها نقش مؤثری خواهند داشت .


وی خاطر نشان کرد : برای فرهنگ سازی در HSE باید کمیته هایی ایجاد کرد . مثل کمیته مدیریت بحران که همه به این باور رسیدند که همچین کمیته ای نیاز هست و برای آن سازمان های عریض و طویلی ایجاد شد . اگر بتوانیم فرهنگ HSE را بسط دهیم . قطعا مراکز دولتی و غیر دولتی به این نتیجه خواهند رسید که نیاز به مرکزی داریم که بتواند  چند بعدی فعالیت بکند و زمینه آن فرهنگ سازی در حوزه HSE است .


مصاحبه : مریم محمد علیزاده – محمد رفائیان
 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun