• یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
  • الاحد ٩ شوال ١٤٤١
  • Sunday, May 31, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   72437 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵
- 22:15 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/21
 
 
دبیر اول کمیسیون انرژی مجلس: نظارت وزارت نفت بر بخش خصوصی پتروشیمی باید بیشتر شود / HSE در پتروشیمی های بخش خصوصی کمتر جدی گرفته شده است
با شروع خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی، سهامداران بخش خصوصی بیشتر به افزایش تولید توجه داشته اند و مبحث HSE در پتروشیمی های خصوصی کمتر جدی گرفته شده است
دبیر اول کمیسیون انرژی مجلس: نظارت وزارت نفت بر بخش خصوصی پتروشیمی باید بیشتر شود / HSE در پتروشیمی های بخش خصوصی کمتر جدی گرفته شده است

صنعت پتروشیمی به طور مداوم با مواد قابل اشتعال سر و کار دارد و ماده اولیه این صنعت از ترکیبات هیدروکربوری تشکیل می شود. با توجه به این که فرآیندهای صنعت پتروشیمی عمدتا در فشار و حرارت بالا انجام می شود، هر لحظه احتمال آتش سوزی، انفجار و انتشار مواد سمی وجود دارد. در طول سالیان گذشته مصوبات متعددی مبنی بر لزوم افزایش ایمنی و اجرای مقررات HSE  تدوین و ابلاغ شده است، با این حال بررسی های انجام شده در حوادث اخیر صنعت پتروشیمی نشان می دهد سطح ایمنی در این صنعت هنوز فاصله زیادی با استانداردهای روز دنیا دارد. حوادث پی درپی صنعت پتروشیمی در سال جاری سبب شد به سراغ کوروش کرم پور حقیقی دبیر اول کمیسیون انرژی مجلس برویم و نظرات وی را در این خصوص جویا شویم. مشروح گفتگوی وی با خبرنگار پایگاه خبری HSE را در زیر می خوانید.

 

س: دلیل افزایش حوادث و آتش سوزی ها در مجتمع های پتروشیمی را چگونه ارزیابی می کنید؟

ج: همانطور که می دانید بیشتر حوادث اخیر در مجتمع های پتروشیمی کشور از نوع آتش سوزی بوده که مهم ترین دلیل آن کمرنگ شدن اهمیت مسئله HSE  در سال های اخیر است. همچنین وقوع این گونه حوادث را می توان به عمر زیاد برخی از تجهیزات و قطعات استراتژیک و عدم بروز رسانی آن ها مرتبط دانست، به طوری که در ساخت برخی از این تجهیزات در زمان خود ملزومات ایمنی کمتر مد نظر قرار گرفته است.

 

س: در حال حاضر وضعیت HSE در واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی چگونه است؟

ج: مسئله HSE یکی از ارکان مهم و جدی در مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی است که خوشبختانه هم اکنون در پالایشگاه های کشور مقررات HSE بسیار سختگیرانه رعایت می شود. تا چند سال پیش نیز در مجتمع های پتروشیمی به مقوله HSE اهمیت زیادی داده می شد اما متاسفانه با شروع خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی، سهامداران بخش خصوصی بیشتر به افزایش تولید توجه داشته اند و مبحث HSE در پتروشیمی های خصوصی کمتر جدی گرفته شده است.

 

س: رعایت اصول HSE در واحدهای پتروشیمی از چه اهمیتی برخوردار است؟

ج: مقوله HSE  در پالایشگاه های نفت و مجتمع های پتروشیمی به دلیل اشتعال پذیر بودن فرآورده های تولیدی از اهمیت زیادی برخوردار است و سود آوری و استمرار تولید بدون در نظر گرفتن ملزومات HSE امکان پذیر نخواهد بود .

 

س: چه راهکارهایی برای تقویت HSE و نهادینه کردن آن پیشنهاد می کنید؟

ج: راهکارهای لازم و مقررات مورد نیاز برای ایمنی پالایشگاه های نفت و گاز و مجتمع های پتروشیمی به طور کامل در استانداردها در نظر گرفته شده و کافی به نظر می رسد؛ فقط باید سختگیرانه رعایت شوند.

 

س: میزان سرمایه گذاری در حوزه HSE و خسارات ناشی از عدم توجه به این مسئله چقدر است؟

ج: رعایت مقررات HSE از ملزومات آغاز طرح های فرآیندی از زمان تولید تا زمان بهره برداری به شمار می آید و مسئله ای نیست که نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد. از این رو مجریان طرح، پیمانکاران و بهره برداران همگی باید با ابلاغ مقررات HSE در زمان انعقاد قرارداد، تمهیدات لازم را جهت پیاده سازی آن در نظر بگیرند. شایان ذکر است عدم توجه به مقوله HSE  می تواند سبب  ایجاد خسارات مالی، جانی، تخریب واحدهای فرآیندی و در انتها توقف تولید شود.

 

س: نهادهای دولتی و قانونگذار و همچنین سازمان های مستقل چه نقشی در تقویت HSE دارند؟

ج: سازمان های زیر مجموعه وزارت نفت ساختار خوبی در زمینه HSE دارند و همیشه نیز همین گونه بوده است. با این حال لازم است وزارت نفت به عنوان متولی دولت در این امور، نظارت بیشتری روی بخش های خصوصی به ویژه در صنعت پتروشیمی داشته باشد. همچنین روند خصوصی سازی باید به گونه ای باشد که الزامات HSE به عنوان خط قرمز دولت در واگذاری ها مد نظر قرار گیرد.

 

س: در پایان اگر لازم می دانید نکته ای در این مصاحبه گفته شود، بیان بفرمائید.

ج: به نظر من تاسیس و ایجاد یک سازمان یکپارچه و مستقل مانند بخش حراست نفت، در زمینه الزامات HSE و استقرار آن در کلیه پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی می تواند راه حل خوبی برای جلوگیری از این گونه حوادث باشد که اخیراً تعدادشان رو به افزایش بوده است. با این اقدام می توان نظارت بیشتری روی واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی انجام داد و تا حدود زیادی از وقوع این حوادث جلوگیری کرد.

 

مصاحبه : محمد افشین

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun