• سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٨ رمضان ١٤٣٩
  • Tuesday, May 22, 2018
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   73498 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶
- 00:44 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/03/23
 
 
حریق در جنگلهای دو استان هنوزرفع نشده!
نه تلاشی برای پیشگیری از وقوع حریق صورت گرفته، نه خبری از بالگرد و هواپیمای مخصوص اطفای حریق در میان است و نه حتی وقوع حریق و طولانی شدن زمان اطفای آن موجب شده بسیج عمومی در نهادها و ارگان ها برای پایان دادن به این حادثه شکل گیرد. انگار نه انگار که ثروتی ملی در حال از دست رفتن است!
حریق در جنگلهای دو استان هنوزرفع نشده!

باور کنید این خبر قدیمی یا تکراری نیست و هر گونه مشابهت آن با اخباری که پیشتر درباره آتش‌سوزی جنگل‌ها در کشورمان خوانده‌اید یا در آینده خواهید خواند، ناشی از کوتاهی مسئولان است!


 هرچه به تابستان و گرم‌ترین روزهای سال نزدیک می‌شویم، انتشار اخبار آتش سوزی در جنگل ها سرعت گرفته و روز به روز بر میزان خسارت‌های این حوادث افزوده می‌شود. خسارت‌هایی که اگرچه ممکن است گوشه ایشان به مرور زمان شوند، اما عملکرد مسئولان در مواجهه با آنها مجابمان می‌کند که جبران ناپذیر هستند.

این را می‌شود از اخباری دریافت که این روزها مخابره می‌شوند و در برخی نکات هیچ تفاوتی که سال های گذشته درباره وقوع حریق در جنگل‌های کشور مخابره شده‌اند ندارند الا محل وقوع آتش سوزی. به گونه‌ای که انگار با خواندن یکی شان، پی به سرنوشت محتوم تمامی جنگل‌های کشورمان می‌بریم!

مثل خبری که یکی دو روز پیش مخابره شد و حکایت از وقوع حریق در برخی جنگل های واقع شده میان استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد داشت و هنوز هم جریان دارد. آتشی که چند روز است درختان و مراتع این منطقه از جغرافیای کشورمان را مبلعد و از بین می‌برد و کسی جلودارش نیست. از این رو که برای مقابله با آن نه امکاناتی وجود دارد و نه جز نیروهای داوطلب مردمی کسی پار کار آمده است.
 

نه تلاشی برای پیشگیری از وقوع حریق صورت گرفته، نه خبری از بالگرد و هواپیمای مخصوص اطفای حریق در میان است و نه حتی وقوع حریق و طولانی شدن زمان اطفای آن موجب شده بسیج عمومی در نهادها و ارگان ها برای پایان دادن به این حادثه شکل گیرد. انگار نه انگار که ثروتی ملی در حال از دست رفتن است و اثرات شوم آن، مستقیم و غیر مستقیم گریبان همه مان را خواهد گرفت.

وضعیتی تکراری که پیشتر نیز بارها در نقاط دیگر کشورمان مشاهده شده و این بار تنها جغرافیای محل وقوع آن تغییر کرده است. اتفاقی که با سوختن درختان و مراتع این منطقه، دفعه بعد در جای دیگری بروز خواهد کرد و عینا تکرار خواهد شد. در مناطقی مانند جنگل‌های «سروک» که چند روز پیش حریقش به کمک مردم دلسوز با امکانات ناچیز مهار شد و معلوم نیست دفعه بعد کی بسوزد و باقیمانده حریق قبلی را از دست دهیم.

درست مثل حریق جنگل‌های «آب بهاره» و «مله باریک» که امروز پس از دو سه روز سوختن، مهار شد و بخش عمده ای از پوشش گیاهی این مناطق از دست رفت. وضعیتی که هنوز برای حریق جنگل های «تشان» در توابع شهرستان بهبان یا «قلات» از توابع شهرستان بویراحمد رخ نداده و به مهار بلای افتاده به جان پوشش گیاهی این مناطق منجر نشده است.
 
 

وضعیتی غیرقابل قبول که دارا کریمی، فرماندار شهرستان لنده ان را ناشی از کمبود امکانات می‌خواند و می‌گوید: «شهرستان لنده هیچ امکانات و تجهیزاتی برای مهار و خاموش‌کردن آتش‌سوزی‌ها ندارد به جز اینکه نیروهای مردمی و ادارات و سازمانها  با امکانات اولیه و معمولی اقدام به خاموش کردن آتش سوزی ها می‌کنند؛ مدیرکل و فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان شخصا در منطقه حاضر و اقدام به خاموش کردن آتش کردند.»

کمبودهایی که در حریق‌های متعدد سال گذشته در جنگل‌های کشور، بسیار درباره آن سخن گفته شد و به طرح نکات دردناکی مانند کمبود بیل برای توزیع میان داوطلبانی که برای اطفای حریق می‌آیند نیز رسید اما تصاویر منتشر شده در روزهای اخیر از آتش سوزی جنگل ها در برخی نقاط کشورمان حکایت از رفع نشدنش دارد!


تصاویری که در آنها برخی می‌کوشند با استفاده از شاخ و برگ درختان، حریق وسیعی که درختان و مراتع را در می‌نوردد و می‌بلعد را مهار کرده و اطفا نمایند و پر واضح است، توفیق چندانی حاصل نمی‌آورند. وضعیتی که موجب شده آتش‌سوزی‌های هر چند کوچک هم در مراتع و جنگل‌های کشورمان، خسارت‌های جبران ناپذیری برجای بگذارند. شرایطی که تا مسئولان پای کار نیایند و بحران آتش سوزی جنگل ها را جدی نگیرند، تغییر نخواهد کرد، مگر روزی که جنگلی برای سوختن وجود نداشته باشد

منبع : تابناک
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun