• سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٨ رمضان ١٤٣٩
  • Tuesday, May 22, 2018
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   73539 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۶
- 08:36 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/04/10
 
 
زمین حاره ای تر می شود
تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که منطقه حاره ای زمین در حال گسترش است. این خبری بد و نگران کننده برای آینده زمین و ساکنان آن به شمار می آید.
زمین حاره ای تر می شود

به گزارش  ساینس الرت، به طور کلی مناطق حاره ای زمین به محدوده ای در حد فاصل خط استوا تا زاویه ۳۰ درجه ای از آن گفته می شود که خورشید تقریبا به صورت عمودی می تابد. مناطق زیرحاره ای زمین که آب و هوایی خشک دارند نیز در این محدوده وسیع دیده می شوند و دقیقا در همین کمربند آب و هوایی است که داغ ترین صحراهای جهان هم قرار دارند.

حالا محققان مطالعاتی انجام داده اند که نشان می دهد اتمسفر حاره ای زمین به تمامی جهت ها در حال گسترش است و این یعنی در آینده باید مناطق بیشتری از زمین را به عنوان مناطق حاره ای در نظر بگیریم.

تحقیقات نشان می دهد از سال ۱979، کمربند حاره ای زمین در هر دو نیم کره به ازای هر ۱۰ سال از 56 تا ۱۱۱ کیلومتر در حال افزایش بوده است.

بر پایه این تحقیقات، این روند افزایشی همچنان ادامه می یابد که عامل اصلی آن اقدامات انسانی است. افزایش حجم آلاینده های کربنی و گازهای گلخانه ای از جمله این موارد عنوان شده است. همزمان با این روند، اقیانوسها و اتمسفر پایینی زمین نیز گرم می شود.

این تحقیقات که در استرالیا انجام شده هشدار می دهد اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، محدوده زیرحاره ای خشک در این کشور فراتر از سیدنی رفته و تا بندر پرث استرالیا گسترش می یابد.

 

منبع : مهر
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun