• سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٨ رمضان ١٤٣٩
  • Tuesday, May 22, 2018
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   83552 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶
- 20:24 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/04/21
 
 
پیاده سازی مدیریت دانش در حوزه جرثقیل ها / افزایش تولید غیر استاندارد جرثقیل ها در کشور / تدوین استانداردهای اجباری برای جرثقیل ها ضروری است
پنجمین همایش ملی استاندارد و ایمنی جرثقیل ها، لیفتراک ها بالابر ها و صنایع وابسته 1 و 2 شهریور 96 در تهران برگزار می گردد.
پیاده سازی مدیریت دانش در حوزه جرثقیل ها / افزایش تولید غیر استاندارد جرثقیل ها در کشور / تدوین استانداردهای اجباری برای جرثقیل ها ضروری است
به گزارش پایگاه خبری HSE : نشست خبری جلسه سیاستگذاری پنجمین همایش ملی استاندارد و ایمنی جرثقیل ها، لیفتراک ها بالابر ها و صنایع وابسته 13 تیرماه 96 در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد .
 
در ابتدای مراسم مهندس عبدی مدیر عامل شرکت  PHQ هیرسا کیفیت و دبیر پنجمین همایش ملی استاندارد و ایمنی جرثقیل ها، لیفتراک ها بالابر ها و صنایع وابسته در تشریح اهداف و وضعیت این همایش گفت :  این همایش تجربه جدیدی در عرصه جرثقیل ها و لیفتینگ است  که در آن بیش از 16 سازمان دولتی و بیش از 250 شرکت دولتی و خصوصی فعال هستند و در نظر داریم تا این همایش را طی دو سال آینده با همکاری 3 کشور جهان به صورت بین المللی برگزار کنیم
 
وی افزود : در همایش امسال  برای اولین بار نمایشگاه عکس صنعت جرثقیل ها را برگزار می کنیم و در راستای  توجه و اهمیت فرهنگ سازی در این حوزه ، استاندارد سازی را به مهد کودک ها  و مدرسه ها برده ایم که در حقیقت جامعه هدف ما فرزندان فعالان صنعت جرثقیل ها است
 
وی ادامه داد : هرساله در کشورها ی  توسعه یافته در حال مشاهده حوادث در خصوص باربرها هستیم  و تعداد حوادث در کشورهای توسعه یافته با کشور ما قابل مقایسه نیست و کمتر است  و ما در حوزه جرثقیل ها قصد پیاده سازی مدیریت دانش را داریم  و تلاش ما این است که دانش غیر مکتوب این صنعت  را به دانش مکتوب تبدیل کنیم در حالی که کمترین تلفات را داشته باشیم و مشکلی که در صنعت جرثقیل ها وجود دارد این است که یک مقاومت در برابر استانداردهای جرثقیل ها وجود دارد. 
                                                                                                           
در ادامه غلامحسین حسینی از مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار پیشنهاد کرد :  در همایش آینده  رزویکرد علمی و پؤوهشی چشمگیر تر باشد و مقالات و سخنرانی های قویتری را در این همایش شاهد باشیم و ارتباطات لازم نیز با انجمن ها و تشکل های بین المللی برقرار گردد و برای تحقق این رشد و پیشرفت نیاز است تا بستر لازم فراهم گردد.
 
محسن عدل محمدی مدیر اداره کل تدوین و آیین نامه های مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار گفت : با توجه به ماده 85 قانون  کار که لازم الاجرا برای تمام همه کارفرماها و کارگر و کارآموز است انتظار این است که خروجی این جلسات به تشکیل کارگروهها در حوزه جرثقیل ها شود و در خصوص تدوین و باز نگری و آسیب شناسی آئین نامه ها منجر شود و این نظرات کارشناسی  درا ین همایش  می تواند در تدوین آیین نامه های وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کمک گسترده ای داشته باشد.
 
دکتر رضا شریفیان ریاست دانشگاه علمی کاربردی هپکو در ادامه اظهارداشت : شرکت هپکو به عنوان بزرگترین تولید کننده ماشین های راه سازی در خاورمیانه همکاری آموزشی و برگزار کننده دوره های آموزشی در حوزه جرثقیل ها دارد .
 
وی ادامه داد : کارگروهها و ایجاد کرسی های علمی امر لازم و ضروری است و پررنگ شدن مباحث علمی امری لازم و ضروری در همایش است.
 
 مهندس پوریا بنی جمال شرکت لجور نیز در زمینه ایمنی در جرثقیل ها بیان کرد : بحث ایمنی یکی از نکات مهمی است که غیر قابل جدا شدن در حوزه جرثقیل ها می باشد و شرکت لجور در صدد استفاده از دانش فنی روز دنیا در حوزه کاری ساخت جرثقیل ها است.
 
مهدی شاهین مدیر بازاریابی و فروش شرکت هیدرواطلس نیز به استانداردهای جرثقیل ها اشاره کرد و گفت : متاسفانه حدود 10 سال است که تولیدات غیر استاندارد جرثقیل ها در اطراف تهران و اصفهان و مشهد در جریان است و هیچ نظارتی در جهت کنترل و جلوگیری از این تولیدات وجود ندارد.
 
مهندس تکلو نماینده کانون انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور - استان مرکزی افزود : در کشور آئین نامه ها و استاندارد ها در حوزه جرثقیل ها را بومی سازی نکرده ایم که این امر یک ضعف است و برای حل این مشکل باید کمیته های تحقیقی تشکیل شود و در این راستا وحدت رویه داشته باشیم.
 
وی ادامه داد : 80 درصد جرثقیل ها تاریخ مصرف شان گذشته است.
 
مهندس محمد گنجی کیا رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور - استان تهران در خصوص آمار حوادث تاکید کرد : در این زمینه دو سازمان پاسخگو هستند و آمارهای متفاوتی نیز دارند  که در سال 95 تعداد 1760 نفر فوتی  ناشی از کاربود که از این تعداد 48 درصد آن ها  در حوزه ساختمان  بوده است .
 
وی ادامه داد: کمتر از 10 درصد جرثقیل های برجی در کشور گواهی سلامت و ایمنی دارند  و هر کدام از تاورها کانون حوادث هستند که در دنیا نرخ حوادث کنترل  شده است و باید در حوزه جرثقیل ها تدوین استاندارد اجباری داشته باشیم.
 
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun