• سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٨ رمضان ١٤٣٩
  • Tuesday, May 22, 2018
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   83583 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶
- 16:00 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/04/24
 
 
بررسی طرح جامع ایمنی ساختمانهای کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: طرح جامع ایمنی ساختمانهای کشور با بررسی ابعاد مختلف حادثه پلاسکو، واکاوی شده است.
بررسی طرح جامع ایمنی ساختمانهای کشور

احمد شکرچی زاده در گفت وگو با ستاد اطلاع رسانی بیستیمن اجلاس هیات عمومی نظام مهندسی ساختمان، در خصوص طرح جامع ملی ساختمانهای موجود، اظهار داشت: طرح جامع ایمنی ساختمانهای کشور واکاوی شده است که این اقدام در راستای بررسی حادثه پلاسکو محقق شده است.


وی تصریح کرد: این حادثه نشان داد که شهر توانمندی کافی برای حوادث مشابه را ندارد و ناکارآمدی و کاستی هایی در شهر وجود دارد که این ناکارآمدی ها در چند دهه روی هم انباشته شده اند.


معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حادثه پلاسکو نشان از ساختار مدنی نامناسب در ایران است، افزود: پلاسکو فرونریخته بلکه به پا خواسته است تا ساختار مدنی ایران را به پرسش بگیرد.


شکرچی زاده یادآور شد: پس از حادثه پلاسکو به دستور رئیس جمهور یک کمیته تخصصی تشکیل شد تا ابعاد مختلف این حادثه را بررسی کنند تا با بازشناسی این موضوع، علت حادثه مشخص و راهکارها نیز ارائه شود.


وی بر استقرار فرهنگ ایمنی در ایران تاکید کرد و گفت: لازم است با اصلاح قوانین، شاهد استقرار فرهنگ ایمنی در جامعه باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه باید برنامه ضربتی برای شناسایی ساختمانهای بلند انجام شود تا طرح جامع ایمنی ساختمانهای موجود کشور با اولویت ساختمانهای بلند و عمومی در دستور کار قرار گیرد، ادامه داد: باید در این زمینه به دستورالعمل مناسبی برسیم تا گروه هایی بتوانند مسؤولیت بازرسی، نگهداری و بهسازی را انجام دهند.


شکرچی زاده گفت: در حال حاضر وضعیت شهرها از نظر ایمنی مناسب نیست و همگی ما به عدم ایمنی عادت کرده ایم ولی این امر فاجعه هایی را به بار می آورد که برای جبران آن، فقط فداکاری کافی نیست بلکه مدیرت بحران، مسؤولیت حقوقی، مسؤولیت اجتماعی و  فرهنگی، مدیریت ریسک و بیمه، مهندسی سازه، مهندسی آتش لازم است.

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun