• پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٧ ذی قعده ١٤٣٩
  • Thursday, July 19, 2018
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   83840 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶
- 14:20 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/10
 
 
افزایش 5 برابری ایمنی با بستن کمربندایمنی
کمربند ایمنی تا به حال بیش از هر مداخله دیگری جان انسان‌ها را نجات داده است به ‌طوری که بر اساس مستندات، نسبت شانس زنده ماندن فردی که کمربند ایمنی می‌بندد در مقایسه با فردی که نمی بندد 5 برابر بیشتر است.
افزایش 5 برابری ایمنی با بستن کمربندایمنی

به گزارش پایگاه حبری HSE :  سرهنگ رسول ابراهیمی در یک برنامه رادیویی اظهار کرد: مهمترین نکته برای جلوگیری از وقوع تصافات، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از ارتکاب تخلفات رانندگی است.برخی تصادفات ناشی از رفتارهای پرخطر و عدم رعایت قوانین است و یکی از دلایل آسیب‌های ناشی از تصادف، نبستن کمربند ایمنی است.

 

وی مهمترین نکته برای جلوگیری از وقوع تصادفات را رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از ارتکاب تخلفات رانندگی دانست و ادامه داد: مقدمه هر تصادفی، به طور یقین ارتکاب تخلف است و تخلف رانندگی زمانی رخ می‌دهد که قوانین و مقررات رانندگی نادیده گرفته شود، از مصادیق رعایت قوانین و مقررات رانندگی بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی است.

 

وی با برشمردن علل عدم استفاده از کمربند ایمنی اظهار کرد: باورهای نادرستی چون کاهش مهارت رانندگی، از بین رفتن آرامش و راحتی راننده، چروک شدن لباس‌ها و... از جمله مواردی است که افراد را در بستن کمربند ایمنی دچار تعلل می‌کند و همین امر باعث افزایش شدت جراحات و آسیب‌ها در تصادفات می‌شود.

 

رییس اداره طرح عملیات ترافیک پلیس راهور با بیان اینکه میزان استفاده از کمربند ایمنی در کشورهای مختلف، با توجه به وضع قوانین، اجرا و پشتیبانی از آن متفاوت است، ادامه داد: قوانین مناسب و روشن و توجیه شده، درخصوص لزوم بستن کمربند ایمنی مؤثر است به طوری که براساس پژوهش‌های صورت گرفته در کشورهای مختلف بستن کمربند ایمنی مهمترین نقش را در حفظ جان و آسیب‌دیدگی کمتر در سوانح رانندگی دارد و در کشور ما با فرهنگ‌سازی مناسبی که در دهه اخیر انجام گرفته استفاده از کمربند ایمنی یک فرهنگ عمومی شده است.

 

ابراهیمی استفاده از کمربند ایمنی را به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش میزان آسیب در حوادث رانندگی برشمرد و گفت: کمربند ایمنی تا به حال بیش از هر مداخله دیگری جان انسان‌ها را نجات داده است به ‌طوری که بر اساس مستندات، نسبت شانس زنده ماندن فردی که کمربند ایمنی می‌بندد در مقایسه با فردی که نمی بندد 5 برابر بیشتر است. زیرا کمربند ایمنی از هر جهت ضربه وارده را در تصادفات کاهش می‌دهد. کمربند ایمنی بدن سرنشین یا راننده را روی صندلی ثابت نگه می‌دارد و در صورت جلو رفتن این میزان از چند سانتیمتر تجاوز نخواهد کرد.

 

وی در ادامه به یکی دیگر از عوامل پیشگیرانه در ایجاد سانحه رانندگی اشاره کرد و گفت: علایم رانندگی نقش مهمی در پیشگیری از تصادفات دارد و علایم عمودی و افقی به راننده این پیام را می‌رساند که نسبت به رعایت قوانین کوشا باشد و با دقت بیشتری رانندگی کند.

 

ابراهیمی افزود: علایم رانندگی هشداری برای جلوگیری از حواس‌پرتی راننده است و اگر به این علایم توجه شود درصد قابل توجهی از تصادفات رخ نخواهد داد.

 

وی  با اشاره به تخلفات منجر به حادثه گفت:  تخلفاتی که بر اساس آنها فراوانی تصادف داریم سبقت غیر مجاز؛  سرعت بالا و بی توجهی به حق تقدم دیگران است که اگر بتوانیم  این موارد را کنترل کنیم در کنار دیگر عوامل بیان شده از سوانح رانندگی کاسته می‌شود.

 

یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.ir ارسال کنند.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun