• پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
  • الخمیس ١٥ رجب ١٤٤٠
  • Thursday, March 21, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84202 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶
- 22:22 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/10/05
 
 
طراحی "نقشه خطر" در وزارت بهداشت
قائم مقام مدیریت بحران در سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه در تهران 51مخاطره شناسایی شده است، گفت:90 درصد این مخاطرات، انسان ساخت هستند و باید برای پیشگیری از آنها برنامه‌ریزی کنیم.
طراحی "نقشه خطر" در وزارت بهداشت

به گزارش پایگاه خبری HSE : دکتر خانکه در همایش روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش خطر مخاطرات ناشی از حوادث با بیان اینکه متاسفانه زلزله بم کارنامه بدی در عملکرد همه حوزه‌ها به ویژه مدیریت بحران و نظام سلامت بود، گفت: در عین حال این زلزله نقطه عطفی در توسعه مدیریت بحران در کشور بود؛ به طوریکه به دنبال آن قانون مدیریت بحران و سازمان مدیریت بحران شکل گرفت و در حال حاضر ایران جزو کشورهایی است که سازمانی پاسخگو در حوزه بحران دارد.

وی با بیان اینکه در زلزله رودبار وضعیت مدیریت بحران بهتر شد اما در زلزله کرمانشاه جهش خوبی را تجربه کردیم، افزود: تا کنون بررسی‌هایمان می‌گوید که عملکرد نظام سلامت در کرمانشاه در مقایسه با زلزله‌های قبلی عملکردی بی‌نظیر بوده، کشور ما در زمینه پاسخ به حوادث به خوبی پیش رفته است و به تدریج به سمت پیشگیری و آمادگی در حوادث پیش می‌رویم.

وی از ایجاد نقشه خطر کشور در سازمان اورژانس خبر داد و گفت: ما در تهران 5۱ مخاطره شناسایی کرده‌ایم که 9۰ درصدشان مخاطرات انسان ساز هستند و زلزله و حوادث طبیعی در مرحله بعدی قرار دارند. در حال حاضر 77 درصد جمعیت کشور ما شهری هستند و ما باید برایشان برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه در تهران توسعه به سمت گسل‌ها و خطرات بوده، ادامه داد: بلندمرتبه سازی‌ها و سایر اقداماتی که در این شهر انجام شده، منجر می‌شود تا اگر حوادثی با شدتی بیشتر از پیش بینی ما رخ دهد، امدادرسانی میسر نباشد. نه اینکه ما توان امدادرسانی نداشته باشیم بلکه زیرساخت‌هایمان اجازه این کار را به ما نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سطح کشور اعتماد عمومی به ارگان‌های مختلف کاهش یافته است، گفت: اگر این اعتماد افزایش نیابد منجر به رفتارهای هیجانی می‌شود که مشابه آن را در بم و کرمانشاه دیده‌ایم.

وی از تشکیل کمپین شناخت و درک خطر از سوی سازمان اورژانس کشور خبر داد و گفت: این کمپین را راه اندازی کردیم تا مردم خطرات محل زندگی خود را بشناسند. در عین حال ما باید برای دادن هشدار اولیه نیز آمادگی داشته باشیم. این در حالیست که در سطح ملی، نظامی برای هشدار اولیه وجود ندارد.

وی با اشاره به زلزله اخیر در تهران گفت: بعد از زلزله تهران سازمان اورژانس وضعیت بد اعلام کرد، اما مدیریت بحران تهران وضعیت را قرمز اعلام کرد که این کار اشتباه بود. بنابراین باید سعی کنیم ساختاری را برای این حوادث ایجاد کنیم تا به طور واحد عمل کنیم.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun