• پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
  • الخمیس ١٥ ربیع الثانی ١٤٤١
  • Thursday, December 12, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84288 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
- 11:52 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/11/15
 
 
کارگران مقنی مشمول آیین‌نامه‌ ایمنی و بهداشت کار نیستند/سقوط از ارتفاع، گازگرفتگی و بیهوشی در انتظار چاه‌کن‌ها
تا زمانی که در آیین‌نامه‌های‌ ایمنیِ امور پیمانکاری به‌صورت مستقل، ضوابط مشخصی برای کار کارگران مقنی (چاه‌کن) در مقام مقاطعه‌کار، تعریف نشود، حوادث کار همچنان از میان آنها قربانی می‌گیرد.
کارگران مقنی مشمول آیین‌نامه‌ ایمنی و بهداشت کار نیستند/سقوط از ارتفاع، گازگرفتگی و بیهوشی در انتظار چاه‌کن‌ها

به گزارش پایگاه خبری HSE : مرگ دلخراش کارگران مقنی در اعماق چاه‌ها این پرسش را ایجاد می‌کند که چرا کارفرمایان، آنها که عموما از افراد حقیقی هستند، دقت کافی برای حفاظت از جان کارگران به خرج نمی‌دهند؟!

محمد گنجی‌کیا (رئیس هیئت مدیره کانون مسئولان ایمنی و بهداشت کار استان تهران) در پاسخ به این پرسش می‌‌گوید: تا زمانی که در آیین‌نامه‌های‌ ایمنیِ امور پیمانکاری به‌صورت مستقل، ضوابط مشخصی برای کار کارگران مقنی (چاه‌کن) در مقام مقاطعه‌کار، تعریف نشود، حوادث کار همچنان از میان آنها قربانی می‌گیرد.  

وی با بیان اینکه ذیل آیین‌نامه‌های ایمنی و بهداشت کار کارگران ساختمانی اشاره‌ای هم به ایمنی کار مقنی‌ها شده است که به هیچ وجه کافی نیست، گفت: مواردی همچون اندازه استاندارد دهانه چاهی که کارگر مقنی باید به آن ورود کند در این آیین‌نامه  آمده است، اما بیشتر از این مورد به آن پرداخته نشده و واجب است که برای کاهش حوادث کار برای کارگران مقنی، نظام‌نامه ایمنی جامعی تعریف شود.

رئیس هیئت مدیره کانون مسئولان ایمنی و بهداشت کار استان تهران با بیان اینکه کارفرمای کارگران مقنی، عموما افراد حقیقی هستند که می‌خواهند چاهی در زمین کشاورزی، باغ یا زمین مسکونیِ روستایی، حفر کنند، گفت: این امر به خودی خود موجب می‌شود که حفر یک چاه به‌صورت غیرقانونی و خارج از هرگونه نظارت و ضابطه‌ای انجام شود و قاعدتا کارفرما در چنین شرایطی حفرچاه را با کمترین هزینه انجام می‌دهد، لذا ابتدایی‌ترین تجهیزات کار را در اختیار مقنی قرار می‌دهد و مثلا وی را با یک ماسک ارزان، هولدر (فروبرنده) معمولی و بی‌کیفیت و طناب‌های کهنه و مستعمل، به عمق چاه بفرستد.

گنجی‌کیا با بیان اینکه در چنین شرایطی سقوط از ارتفاع، گازگرفتگی، بیهوشی و مرگ به هیچ وجه دور از ذهن نیست، گفت: وقتی می‌گوییم آیین‌نامه ایمنیِ امور پیمانکاری باید کارگر مقنی را هم دربرگیرد، منظورمان این است که باید برای هریک از مخاطراتی که مقنی‌کار با آن مواجه است، ضوابطی را تعریف کرد و در قانون گنجاند تا مقاطعه‌کار با علم به آنها، در هنگام عقد قرارداد کار، تجهیزاتی را که برای حفاظت از جانش لازم دارد، مطالبه کند.

تعهدات طرفین باید مشخص باشد

وی افزود: مطابق ماده 5 آیین‌نامه ایمنی امور پیمانکاری کلیه مسئولیت‌ها و تعهدات طرفین پیمان در مورد ایمنی باید صراحتا در متن قرارداد لحاظ شود، با این حال در کمتر قرارداد کاری در حوزه مذکور شاهد تضمین ایمنی کارگر مقنی پیش از انجام کار توسط کارفرما هستیم. همچنین مطابق ماده 6  همان آیین‌نامه، باید در متن قرارداد هزینه‌های مربوط به تجهیزات  ایمنی محاسبه و مورد توافق طرفین قرار گیرد که البته این امر نیاز به دقت هر دو طرف دارد و قرار نیست که کارگر مقنی زیربار هر شرایط نامعقولی برود.

این عضو هیات مدیره کانون مسئولان ایمنی و بهداشت کار کشور با بیان اینکه تشکیل انجمن‌های صنفی کارگران مقنی و گسترش آن به کل کشور هم دیگر راهکار موثر برای نظارت بر جان کارگران مقنی است، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقداماتی برای راه‌اندازی و ثبت یک انجمن صنفی برای کارگران مقنی به عمل آورده است؛ اما این انجمن‌ صنفی بسیار محدود است و در این شرایط که قانون هم در مورد کارگران مقنی سکوت کرده است، کارفرمایان دست خود را برای کاهش هزینه‌ها و به تبع آن به خطر انداختن جان کارگران بازمی‌بینند.

گنجی‌کیا با بیان اینکه در صورت فراهم نکردن امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای کارگر مقنی، به هر صورت کارفرما مسئول جان کارگر است، گفت: از آنجا که طول مدت حفر یک چاه بین دو تا سه هفته است، کارفرمایان چاه‌ها از آگاهی لازم برای اینکه چه امکاناتی در اختیار کارگران بگذارند، برخوردار نیستند و البته این ناآگاهی به معنای آن نیست که در صورت وقوع حادثه کارفرما مقصر نیست یا از وی رفع تکلیف می‌شود.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun