• پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
  • الخمیس ١١ جمادی الاولی ١٤٤٠
  • Thursday, January 17, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84295 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶
- 10:57 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/11/17
 
 
آخرین اخبار از آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو / افزایش احتمال ریزش ساختمان +عکس و فیلم
حدود ۲۳ ساعت از آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو می‌گذرد و شهردار تهران نیز امروز در محل وقوع حادثه حاضر شده است.
آخرین اخبار از آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو  / افزایش احتمال ریزش ساختمان +عکس و فیلم

، حدود 23 ساعت از وقوع آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو در میدان ولیعصر می‌گذرد.

11:00/ سرهنگ رضا بستو رییس پلیس پیشگیری پایتخت در خصوص تمهیدات پلیس در اطراف محل اتش سوزی ساختمان وزارت نیرو اظهار داشت: جمعی از نیروهای پلیس پیشگیری تهران بزرگ به همراه عوامل یگان امداد از شب گذشته در محل و اطراف آتش سوزی ساختمان وزارت نیرو مستقر شده اند و تمهیدات انتظامی در حال اجرا می باشد. 

سرهنگ بستو گفت:همشهریانی که قصد تردد از مسیر مربوطه را دارند با عوامل پلیس همکاری داشته باشند.

10:55/ پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت مصدومین حادثه ساختما وزارت نیرو گفت: در مجموع تعداد مصدومان 9 نفر بوده است که 5 نفر به مراکز درمانی منتقل شده و 4 نفر در محل درمان شده اند و 4 آمبولانس در محل حادثه مستقر هستند.

 
فیلمی از نحوه خروج اضطراری آتش نشانان

 

 

10:50/ خبرنگاران از اطراف ساختمان دور شدند/ دستور تخلیه اضطراری ساختمان صادر شد.

10:45/ آخرین آتش نشانان از ساختمان در حال سوختن خارج شدند.

گفته می‌شود ریزش ساختمان قوت گرفته که این اقدام برای ایمنی بیشتر آتش نشانان بوده است.

10:40/ مدیرعامل آتش نشانی به فارس گفت: روند خنک سازی ساختمان ادامه دارد.

از شدت دود و حرارت کاسته شده این در حالی است که درخصوص ریزش ساختمان نمی‌توان چیزی را با قطعیت گفت.

وی افزود: ما هرچه تلاش می‌کنیم برای اطفای آتش است ولی زمان اتمام عملیات هم مشخص نیست.

 

10:35/ ملکی درباره احتمال ریزش ساختمان گفت: هیچ چیز دور از انتظار نیست.

آتش سوزی نهفته در طبقه منفی چهار وجود دارد و اکنون کند سوزی داریم.

10:32/ ملکی: میزان دقیق حرارت را نمی‌دانیم زیرا در حال نوسان است.

وی از محل دقیق موتورخانه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: شاید به مسئول عملیات گفته باشند من در جریان نیستم.

10:30/ نجفی: درجه حرار به ۴۰۰ درجه رسیده بود که البته در حال حاضر کمتر شده است.

10:21/ خبرنگاران از نجفی پرسیدند که آیا این ساختمان هم به سرنوشت پلاسکو دچار خواهد شد که وی گفت: سازنده این ساختمان همان سازنده پلاسکو (القانیان) است و قدمت این ساختمان هم همانند پلاسکو است.

10:15/ بازگشت نجفی به میان خبرنگاران و نزدیک محل حادثه

10:10/ ممانعت از حضور خبرنگاران در نزدیکی ساختمان در حال آتش سوزی

 

09:50/ محمدرضا علیپور فرمانده یگان حفاظت شهرداری با حضور در محل حادثه گفت: پلیس در محدوده 150 متری این ساختمان محدودیت تردد ایجاد کرده است و برای تخلیه اضطراری کمک کرده ایم که در 100 متری اطراف ساختمان کسی حضور نداشته باشد.

09:45/ گفته می‌شود در طبقه منفی پنج دو هزار لیتر بنزین وجود دارد و موتور خانه در همین طبقه است.

15 خودرو در طبقات منفی 3 و منفی 4 بوده است که به گفته کارکنان نتوانسته اند این خودروها را منتقل کنند.

نگهبانان و کارکنان این اداره معتقدند اتصالی برق عامل آتش سوزی است.

این در حالی است که حدود 40 سال است اسناد و مدارک در بایگانی این شرکت جمع شده است که حجم زیادی را در بر می‌گیرد. 

09:40/ استقرار مأموران پلیس راهور در معابر مجاور ساختمان وزارت نیرو

سرهنگ حسن عابدی در خصوص آخرین وضعیت تردد در محدوده ساختمان وزارت نیرو در خیابان ولی‌عصر (عج) که در  حال آتش‌سوزی است، گفت: از روز گذشته در کوچه‌ شهامتی که این ساختمان در آن قرار دارد محدودیت تردد برقرار شده است.

جانشین پلیس راهور پایتخت با اعلام این مطلب که مأموران پلیس راهور در اطراف این ساختمان حضور کامل دارند،‌ تصریح کرد: مأموران پلیس راهور از ورود و خروج خودروهای شخصی و همچنین موتورسواران جلوگیری کرده و این کوچه به طور کامل در اختیار خودروهای آتش‌نشانی و دستگاه‌های امدادی است.

 

09:32/ داوری به فارس گفت: سازه فلزی است و در برابر حرارت آسیب زا هستند و به همین دلیل احتمال ریزش ساختمان وجود دارد.

وی ادامه داد: تاکتیک عملیات عوض شده است و حفره‌ای در طبقه منفی سه ایجاد شده که از آنجا اقدام به اطفای حریق می‌کنند. 

09:30/ داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی می‌گوید درجه حرارت در ساختمان وزارت نیرو به بیش از 250 درجه سانتیگراد رسیده است.

09:25/ تورک نماینده دادستان تهران در محل وقوع حادثه حضور دارد و دستورات لازم را ارائه می‌کند

 

09:20/ افزایش غلظت دود

با توجه به افزایش غلظت دود در اطراف ساختمان آتش گرفته همه کوچه های اطراف تخلیه شده و مردم به عقب تر رانده شدند.

09:15/ زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در پی حادثه آتش سوزی در ساختمان وزارت نیرو گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته آسیب جانی برای افراد محبوس شده و یا شهروندان به همراه نداشته است.

وی ادامه داد: این قابل تقدیر است و از سال آینده تلاش می‌شود اعتبارات ویژه‌ای برای تامین تجهیزات موردنیاز سازمان آتش‌نشانی اختصاص یابد.

09:00/ گاز در ضلع شمالی ساختمان در حال سوختن قطع شد

آتش سوزی گسترده در طبقه منفی چهار ساختمان وزارت نیرو باعث شد تا با تصمیم گیری فرمانده میدان گاز ساختمانی مجاور در ضلع شمالی قطع شود.

این در حالی است که در خصوص ضلع جنوبی ساختمان هنوز تصمیم گیری نشده است.

گفته می‌شود برای ایمنی بیشتر آب، برق و گاز این منطقه قرار است قطع شود.

 

08:40/ تخلیه نیروهای آتش نشانی از ساختمان/ شلنگ‌ها و سیستم‌های خنک کننده در محل حریق قرار دارد

ملکی گفت: از ساعات میانی شب تمامی آتش‌نشانان را از ساختمان خارج کردیم تا مشکلی ایجاد نشود اما شلنگ‌ها و سیستم‌های خنک کننده را در محل حریق قرار دادیم و هر نیم ساعت یک بار آتش‌نشانان به محل رفته و سیستم‌ها را چک می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، جلال ملکی در جمع خبرنگاران در خصوص آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو در میدان ولیعصر گفت: در ساعت 10 و 6 د قیقه روز گذشته گزارش اولیه این حریق در آتش‌نشانی اعلام شد. کمتر از دو دقیقه آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند.

وی با بیان اینکه ساختمان وزارت نیرو 8 طبقه و 5 طبقه منفی دارد،‌گ فت«‌در ابتدا اعلام شد حریق در کابین آسانسور است.

وی با بیان اینکه در نخستین دقایق بروز حریق 50 الی 60 نفر از کارکنان وزارت نیرو را از ساختمان خارج کردیم؛، گفت: آتش نشانان به طبقه منفی 4 اعزام شدند و بعد اعلام شد حریق در داخل کابین نبوده و در قسمت بایگانی وزارت بوده که بسیار قدیمی بوده است.

ملکی با بیان اینکه در ابتدای حادثه حریق را خاموش کردیم ولی بعد میزان حرارت به یک باره زیاد شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه دسترسی به حریق سخت بود گفت: آتش‌نشانان به ساختمان آشنایی نداشتند و کسی هم توضیح نمی‌داد چرا که افراد از ساختمان خارج شده بودند. به عنوان مثال ورقه‌های فلزی روی دیوار بود که آتش‌نشانان فکر می‌کردند دیوار است اما راهی به قسمت دیگر بوده است.

وی با بیان اینکه دو نفر از آتش‌نشانان دچار دودگرفتی شدند گفت: دیروز به اورژانش تحویل دادیم.

ملکی با بیان اینکه از عصر روز گذشته تعداد ایستگاه‌های آتش‌نشانی را افزایش داد گفت در حال تخلیه دود از ساختمان هستیم.

وی با اشاره به اینکه در ساعت میانی شب افزایش درجه حرارت بیشتر شده بود، گفت: 5 ساختمان اطراف محل حریق را تخلیه کردیم و با همکاری شهرداری ساکنین را اسکان دادیم.

وی به حضور مهدی حجت معاون شهرسازی شهرداری تهران که شب گذشته شهردار شب بود در محل حریق حاضر شد و گفت: مشورت‌های لازم گرفته شد تا بهترین تصمیم برای اطفا گرفته شود.

 

به گفته ملکی از ساعات میانی شب تمامی آتش‌نشانان را از ساختمان خارج کردیم تا مشکلی ایجاد نشود اما شلنگ‌ها و سیستم‌های خنک کننده را در محل حریق قرار دادیم و هر نیم ساعت یک بار آتش‌نشانان به محل رفته و سیستم‌ها را چک می‌کنند و وضعیت را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به گفته ملکی در حال حاضر میزان حرارت خیلی پایین نیامده است عملیات همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که احتمال ریز ساختمان بوجود دارد گفت‌: تدابیر لازم صورت گرفته امیدوارم بتوانیم حریق را اطفا کنیم اما بگویم دما خیلی پایین نیامده است.

وی تاکید کرد: به خاطر حرارت زیاد نو احتمال حوادث جانبی نگذاشتیم آتش‌نشانان در داخل ساختمان بمانند و هر نیم ساعت یک بار آتش‌نشانان حریق را کنترل می‌کنند.

08:20/ احتمال ریزش ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو وجود دارد

محمدعلی نجفی، شهردار تهران صبح امروز با حضور در محل حریق ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو با بیان این که از ساعت 10 صبح روز گذشته این ساختمان دچار حریق شده است، گفت‌: مشکل اصلی آتش نشانان این است که چون حریق در طبقه منفی چهارم این ساختمان ایجاد شده است و حریق در مرکز اسناد و مدارک و بایگانی بوده است، حجم زیادی از آتش ایجاد شده است و دسترسی به آن مشکل است.

وی ادامه داد: احتمال ریزش ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و یا نشست آن وجود دارد.

نجفی با اشاره به اینکه هنوز آتش کنترل نشده است، گفت‌: بخشی از ساختمان هم در قسمت غربی و ورودی پارکینگ ترک‌هایی در آن دیده شده است که نشان می‌دهد احتمالا بخشی از ساختمان نشست خواهد داشت.

شهردار تهران با بیان این که ساختمان‌های اطراف در ضلع، غرب، شرق و جنوب تخلیه شده است، افزود: خوابگاه دانشجویی متعلق به شهید بهشتی که حدود 150 نفر در آن سکونت داشتند تخلیه شده است و این افراد به محل‌های امن منتقل شدند.

نجفی با بیان این که امید است که این حریق کنترل شود، بیان‌ کرد: شهرداری تاکنون سه بار به این ساختمان اخطار داده است، اما از آن جایی که شرکت دولتی بوده است به این اخطارها بی توجه بوده است.

وی با اشاره به این که از این نوع ساختمان‌ها در اطراف این منطقه زیاد داریم که یا اداری هستند و یا به صورت مرکز اسناد و بایگانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، خاطر نشان کرد: به‌ هر حال این حادثه نشان دهنده این است که همه مالکان و ساکنان ساختمان‌های خصوصی و دولتی باید نسبت به ایمنی و حریق حساس بوده و جدی‌تر این موضوع را پیگیری کنند.

نجفی در پاسخ به این سوال که مسئولان مربوطه این ساختمان معتقد هستند که این ساختمان مقاوم سازی شده است، در این باره توضیح داد: بله. این ساختمان مقاوم سازی شده است و اگر مقاوم سازی نمی‌شد از آنجایی که عمر 51 ساله دارد نمی‌توانست این حجم بار را تحمل کند.

شهردار تهران در پاسخ به این سوال که آیا احتمال ریزش این ساختمان با توجه به ترک های ایجاد شده وجود دارد، گفت‌: بله. احتمال ریزش است، ممکن است قسمتی از ریزش ساختمان و یا نشست جدی این ساختمان را شاهد باشیم.

 

7:40/ آتش در ساختمان وزارت نیرو بعد از 20 ساعت همچنان شعله‌ور است/ تخلیه ساختمان‌های مجاور

مدیر عامل سازمان آتش نشانی اظهار داشت: طبقه منفی 4 یک ساختمان اداری در میدان ولیعصر روز گذشته دچار حریق شد که با توجه به اینکه قسمت بایگانی ساختمان بود، این حریق همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود 20 ساعت از عملیات اطفای حریق این ساختمان می‌گذرد، گفت: بیش از140 آتش‌نشان از روز گذشته تا کنون در حال اطفای حریق بودند و ایستگاه‌های آتش‌نشانی در محل حادثه حضور داشته‌اند.

داوری بیان داشت: آتش هنوز اطفاء نشده است و دستور تخلیه ساختمان‌های مجاور نیز داده شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا احتمال ریزش ساختمان وجود دارد،‌گفت: در وضعیت ساختمان تغییری مشاهده نشده است و تا کنون احتمال ریزش ساختمان نیست.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun