• پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  • الخمیس ١٨ صفر ١٤٤١
  • Thursday, October 17, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84522 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷
- 16:04 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/05/07
 
 
ایمنی و بهداشت شغلی یک تخصص دانشگاهی و شناخته شده در دنیاست
ایمنی و بهداشت شغلی یک تخصص دانشگاهی و شناخته شده در دنیاست که در ایران نیز سابقه خوبی دارد. با این حال در این حوزه از دانش ما نیازمند فراگیری مطالب بیشتری از دانش بشر و وارد کردن آن به کشور داریم.
ایمنی و بهداشت شغلی یک تخصص دانشگاهی و شناخته شده در دنیاست

دکتر مصطفی پویا کیان متخصص مهندسی بهداشت حرفه ای و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری  hse گفت: تضادی که در رابطه با موضوع نبود ایمنی در هنگام انجام کارها با سرعت بالا وجود دارد این است که همیشه تصور می شود انجام کارها با سرعت بالا در تضاد با مسائل ایمنی است ، البته شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زمانی که سرعت کار را افزایش می دهیم مجبور هستیم یک سری الزامات را نادیده بگیریم و استاندارد ها را کنار بگذاریم. ولی باید  توجه داشت که هیچ چیزی ارزشی بالاتر از جان انسان و سرمایه های زیست محیطی ندارد. می توانیم مفهوم اضطرار را باز تعریف کنیم و بگوییم اضطرار زمانی درست است که در آن فردی آسیب نمی بیند یا محیط آلوده نمی شود یا تجهیزات و دارایی ها به خطر نمی افتد. مفهوم کلی کارهای اضطراری بدون در نظر گرفتن ایمنی یعنی رفتن در دل خطر .

 

وی افزود : هنگام اختلاف بین مدیر پروژه و مدیر ایمنی ، تاکید مسئول ایمنی باید بر ایمنی باشد و به سمت هیچ یک متمایل نشود یعنی باید دید اختلاف براساس چیست.  شعار ما کار همراه با ایمنی است و مسول ایمنی باید این مفهوم را به دو طرف منتقل کند و جانب داری کردن به نفع هیچ کدام از طرفین اختلاف ، درست و منطقی نیست. البته شرط لازم برای توانایی چنین سطحی از اقدام توسط مدیران ایمنی است که استقلال لازم را از طریق ایجاد سازوکارهای مالی مستقل داشته باشند. به بیان روشن تر زمانی که مدیران ایمنی به کارفرمایان از نظر مالی وابسته  باشند ممکن است نظراتشان در خصوص اقدامات ایمنی نیز تحت تاثیر عدم استقلال مالی آن ها قرار گیرد. بنابراین یافتن ساز و کارهایی برای حفظ استقلال مدیران ایمنی و ارتقا جایگاه مشورتی و نظارتی آن ها نسبت به کارفرمایان در مدیریت هرچه بهتر ایمنی بسیار مؤثر خواهد بود.

 

وی تصریح کرد : توصیه ما به کارشناسان ایمنی و بهداشت حرفه ای برای مدیریت بهتر مسئولیت های شغلی، کارکردن عاشقانه برای ایمنی است. باید دید که در کشور افرادی که به شغل خود در ایمنی و بهداشت حرفه ای به عنوان فرصتی برای خدمت به سلامت افراد جامعه می نگرند نسبت به افرادی که در صورت یافتن شغلی پرسودتر و در اولین فرصت ایمنی و بهداشت شغلی را رها می کنند چه تعداد هستند. تا چه اندازه کارشناسان و مدیران ایمنی به این آموزه دینی بزرگ که «هرکسی که یک انسان را  نجات دهد، گویی تمام انسان ها را نجات داده است» ایمان دارند و آن را سرلوحه کارهای خود قرار می دهند.


وی اظهار داشت : یکی از معضلاتی که در کشور با آن مواجه هستیم این است که  یک پروفایل مشخص به طور اساسی در مورد مدیریت ایمنی سازمان ها نداریم. شاخص های مهم ایمنی خیلی تعریف درستی در صنایع کشور در دسته بندی های مختلف آن ندارند و ما اطلس ایمنی نداریم که نشان دهد یا در هر صنعتی با چه وضعیت ایمنی روبرو هستیم تا بتوانیم برنامه ریزی درستی برای آینده ایمنی کشور در کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داشته باشیم.

 

وی تاکید کرد : مدیریت ایمنی  بخشی  از یکی  از اجزا و عناصر سیستمی است که باید از وقوع حوادث پیشگیری کند. به بیان دیگر رویکرد سیستماتیک به ارتقا ایمنی ایجاب می کند که تمامی عناصر دخیل در این هدف را شناسایی و به رسمیت بشناسیم  از وقوع حوادث و اما اینکه بخش مدیریت ایمنی (به عنوان یکی از بخش های سازمانی) چه مقدار نقش در این امر دارد نمی توان عدد دقیقی ارائه داد زیرا مطالعه ای در این خصوص منتشر نشده است. این نقش از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است و تابعی از ماهیت کار در سازمان نیز هست. برای نمونه نقش واحد مدیریت ایمنی در صنعت نفت به عنوان یکی از صنایع پیشرو در این حوزه با صنایع دیگر مانند خودروسازی قابل مقایسه نیست. زیرا اساسا تعریف سازمان در این صنایع با هم متفاوت بوده و ماهیت خطرات و کارها نیز فرق می کنند.  اما به هر حال واحد مدیریت ایمنی یکی از ارکان اصلی هر سازمان در ارتقا ایمنی آن محسوب می شود.


وی خاطر نشان کرد : ایمنی و بهداشت شغلی یک تخصص دانشگاهی و شناخته شده در دنیاست که در ایران نیز سابقه خوبی دارد. با این حال در این حوزه از دانش ما نیازمند فراگیری مطالب بیشتری از دانش بشر و وارد کردن آن به کشور داریم. در صورتی که بخواهیم برای آینده ایمنی کشور طرحی نو و بلند مدت ارایه کنیم باید این تخصص علمی و صاحبان این تخصص را شناسایی کرده و مدیریت این امور در صنایع و سازمان ها را به دست ایشان بسپاریم. بنابراین می توان گفت که راهکار هایی مفید برای بهتر شدن مدیرت ایمنی شامل این موارد می شود آشنایی با علم روز ، شایسته سالاری در سپردن مسئولیت ها ، و نگاه تخصصی به ایمنی کلیدهای موفقیت در این عرصه در سازمان های ایرانی و صنعت ما خواهد بود. باید توجه داشت که رسیدن به مراتب و جایگاه های پیش بینی شده در چشم انداز 1404 در گروه توجه به حفظ سرمایه های انسانی کشور اعم از نیروی کار متخصص و غیر متخصص است. این امر بدون توجه به تحقیق و پژوهش در شاخه های مختلف علوم پیشگیری مانند ایمنی و بهداشت حرفه ای، محیط زیست و رشته هایی که هدف اصلی و وجودی آنها پیشگیری است و نه درمان ، میسر نخواهد بود. نگاه کردن به ایمنی  یعنی مدیریت ایمنی در برخی از سازمان ها به عهده افراد متخصص گذاشته نشده است.

 


مصاحبه : مریم محمد علیزاده – محمد رفائیان
 

 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun