• یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
  • الاحد ١٠ صفر ١٤٤٢
  • Sunday, September 27, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84789 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
- 12:59 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/02/10
 
 
افزایش تلفات حوادث رانندگی در سال نود و هفت
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که در سال 1397، 17 هزار و 183 نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به سال قبل از آن 1.2 درصد افزایش را نشان می دهد. بیشترین کاهش در سال 1397 مربوط به ماه فروردین با 12.8 درصد و بیشترین افزایش مربوط به ماه بهمن با 19.2درصد بوده است.
افزایش تلفات حوادث رانندگی در سال نود و هفت

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی سال 97 مربوط به ماه شهریور با هزار و 86۳ نفر و پس از آن تیر با هزار و 669 نفر و کمترین آن مربوط به ماه دی با ۱۱6۰ نفر بوده است. همچنین به ترتیب روزهای ۱5 شهریور با 9۰ کشته، ۱6 و ۲6 شهریور با 79 کشته و ۱۳ فروردین و پنجم مرداد با 78 کشته پرتلفات ترین روز های سال 97 بوده است.

*بیشترین مرگ ها در جاده های برون شهری

در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است: 6۴.۲ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، ۲۴.9 درصد در راه های درون شهری، 6.۴ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف یک درصد در راه های اختصاصی و ۳.5 درصد در سایر راه ها بوده است.

به بیان دیگر در سال 97، ۱۱ هزار و ۲9 نفر در محورهای برون شهری (۲.6 درصد افزایش نسبت به سال 96)، چهار هزار و ۲76 نفر در مسیرهای درون شهری (۲.۳درصد کاهش نسبت به سال 96)، هزار و 95 نفر در مسیرهای روستایی (۴.9 درصد افزایش نسبت به سال 96) و ۱75 نفر در راه های اختصاصی و 6۰8 نفر در سایر راه ها جان خود را از دست داده اند.

*بیشترین تلفات در استان فارس

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۳57 نفر، تهران با ۱۳۱9 نفر و اصفهان با ۱۱۲7 نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۴7نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱86 نفر و اردبیل با ۲۳۱ نفر کمترین تعداد کشته های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

*بیشترین درصد افزایش در استان اردبیل

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی درسال97 نسبت به سال قبل از آن در استان های اردبیل (۴8.۱ درصد) و زنجان (۳۱.6درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های خراسان شمالی (۱9.6- درصد) و یزد (۱7- درصد) بوده است.

*بیش از سه چهارم کشته شده ها مرد هستند

این بررسی ها نشان می دهد که 78.۳درصد از کشته های ناشی از حوادث رانندگی در سال 97 مرد (۱۳۴58 نفر) و ۲۱.7 درصد زن (۳7۲5 نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱8 سال به بالا، 7۱.5 درصد متأهل و ۲7.۲ درصد مجرد بودند و وضعیت تأهل ۱.۳ درصد نیز نامشخص بوده است.

*رانندگان؛ بیشترین قربانی

در زمان وقوع تصادف ۴۲.9 درصد از افراد، راننده وسیله نقلیه،۲۱.۱ درصد عابر پیاده و ۳۴.8 درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.
از مجموع تلفات رانندگی سال 97 (۱7 هزار و ۱8۳ نفر)، ۲۱.۱ درصد (سه هزار و 6۳۰ نفر) عابر پیاده و ۲۱.8 درصد (سه هزار و 7۴5 نفر) موتورسیکلت سوار بودند.

*۴9- ۳۰ سال بیشترین تلفات

از لحاظ سنی، 7.۴ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، 6 درصد ۱7-۱۱ سال، ۲5 درصد ۲9- ۱8 سال، ۳۱.۲ درصد ۴9-۳۰ سال، ۳۰.۴ درصد کشته های تصادفات 5۰ سال به بالا داشته‌اند.

*سواری؛ خودروی مورد استفاده ۴5.۳ درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف ۴۴.۴ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۱.۱ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲5.6 درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. وسیله نقلیه مورد استفاده ۴5.۳ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۱.8 درصد موتورسیکلت، 5.8 درصد وانت بار، ۲.8 درصد کامیون، کامیونت و تریلی و۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است. همچنین بر اساس این آمار سه هزار و 6۳۰ نفر از متوفیان تصادفات (۲۱.۱ درصد) عابر پیاده بودند.

*ضربه به سر علت اصلی مرگ

علت اصلی مرگ ۴۲.9 درصد از افراد ضربه به سر، ۲8.7 درصد شکستگی‌های متعدد، 7.7 درصد به دلیل خونریزی و ۱۳.9 درصد به دلایل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱.6 درصد سوختگی، دو دهم درصد نرسیدن اکسیژن و 5 درصد سایر موارد بوده است.
 

*نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می شوند

محل فوت 5۲.۳ درصد از افراد در محل حادثه، 6.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.7 درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال 9۱.۳ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس ، 6.۲ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، ۰.۲ درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و ۱.۳ درصد نامعلوم بوده است.

*افزایش 9.۴ درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی

در سال 97، ۳67 هزار و ۴۴۰ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته 9.۴ درصد افزایش یافته است.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun