• یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
  • الاحد ١١ ربیع الثانی ١٤٤١
  • Sunday, December 8, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84800 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
- 23:53 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/02/29
 
 
9 هزار و 886 نفر حادثه شغلی در سال 97/ رتبه‌ اول حوادث کار به کارگران ساختمانی با ۳7.8 و صنعتی‌ها با ۳۴.۳ درصد رسید
بررسی اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳97 نشان می‌دهد که 9 هزار و 996 نفر شاغل دچار حادثه شدند که 97.۲ درصد از این رقم مربوط به مردان و ۲.8 درصد مربوط به زنان است.
9 هزار و 886 نفر حادثه شغلی در سال 97/ رتبه‌ اول حوادث کار به کارگران ساختمانی با ۳7.8 و صنعتی‌ها با ۳۴.۳ درصد رسید

، بررسی اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که در سال ۱۳97 در مجموع 9 هزار و 7۱۳ مرد و ۲8۳ زن آسیب دیدند.

برابر آمارها سال گذشته برای 9 هزار و 886 نفر حادثه شغلی اتفاق افتاد که نسبت به سال ۱۳96 کاهش 6 درصدی داشته است.

حادثه شغلی (حادثه ناشی از کار) در واقع حادثه‌ای است که حین انجام وظیفه شغلی یا مرتبط با آن در داخل یا خارج از مکان یا محل فعالیت اتفاق می‌افتد و پیامد آن آسیب (اعم از جراحت، بیماری یا فوت) یک یا چند شاغل است. آسیب شغلی نیز هرگونه پیامد ناشی از حادثه شغلی همچون جراحت، صدمه و بیماری شغلی مرگبار یا غیرمرگبار است.

سال ۱۳96، ۱۰ هزار و 5۱۳ حادثه شغلی ثبت شده است. (در برخی حواث بیش از یک نفر آسیب دیدند) و آسیب های شغلی سال 97 نسبت به سال ۱۳96 نیز 6.6 درصد کم شده است به این صورت که در سال ۱۳96 در مجموع ۱۰ هزار و 697 نفر آسیب دیدند که ۱۰ هزار و ۴۱۲ نفر آنها مرد و ۲85 نفر زن بودند.

از 9 هزار و 996 فردی که سال گذشته دچار حادثه شدند 678 مورد منجر به فوت شد. بیشترین حادثه شغلی مربوط به تهران پایتخت کشور است. ۱56۳ حادثه رخ داده و ۱79 نفر فوت کردند. بعد از آن اصفهان با ۱۲۳6 حادثه شغلی 5۰ نفر فوتی داشت. کمترین حادثه شغلی نیز مربوط به چهارمحال و بختیاری است که بر اثر ۱5 حادثه سه نفر جان خود را از دست دادند.

سقوط اشیا، آتش سوزی، انفجار، خفگی، تماس با مواد شیمیایی خطرناک، گیرکردن داخل یا بین اشیا و ماشین، مسمومیت حاصل از مواد شیمیایی، تماس با اجسام و سطوح داغ، سقوط کردن و لغزیدن، ریزش و ماندن زیر آوار، برخورد با اشیاء و تجهیزات و جریان برق از جمله حوادث شغلی هستند.

نتایج بررسی جداول آماری وزارت کار بیانگر این است که فعالیت «ساختمان» با ۳7.8 درصد، «صنعت» با ۳۴.۳ درصد و سایر فعالیت های خدمات عمومی با ۱۱.۳ درصد به ترتیب بیشترین حادثه شغلی سال گذشته را به خود اختصاص داده است.

آسیب دیدگان فعالیت ساختمانی در سال گذشته سه هزار و 7۳5 نفر و در سال ۱۳96 چهار هزار و 58 نفر بودند. سال گذشته سه هزار و ۳9۴ نفر در بخش صنعت دچار حادثه شدند که نسبت به سال ۱۳96 کاهش ۲65 نفری داشت.

بررسی آمارها نشان می دهد که بیشترین حادثه شغلی به تفکیک عامل حادثه در سال ۱۳97، «سقوط کردن و لغزیدن» با ۳۴.۳ درصد و سپس «برخورد با اشیا و تجهیزات» با ۱9.9 درصد است. به این صورت که سال گذشته سه هزار و 556 نفر و در سال قبل از آن (۱۳96) نیز سه هزار و 78۳ نفر سقوط کردند. همچنین پارسال دو هزار و ۲7 نفر بین اشیا و ماشین گیر کردند. در سال ۱۳96 نیز دو هزار و ۲7۱ نفر براثر حادثه گیرکردن داخل ماشین یا اشیا آسیب دیدند.

بر اساس ماده 9۱ قانون کار، کارفرمایان مکلفند برای تامین حفاظت، سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را تهیه و چگونگی کاربرد وسایل را به کارگران آموزش داده و بر رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت کنند.

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun