کد خبر: 84795
حریق گسترده در بازار تبریز، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان/ ازدحام جمعیت مانع راه نیروهای امدادی/ اعلام مهار حریق؛ لکه‌گیری باقی مانده
بازار تبریز که حدود یک دهه پیش به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان به ثبت جهانی رسیده، در میان شعله‌های حریق می‌سوزد. این در حالی است که شماری از مردم با اطلاع از وقوع این رویداد روانه بازار تبریز شده‌اند و در نتیجه، ازدحام در خیابان اطراف شکل گرفته که کار را برای امدادگران دشوار کرده است. وضعیتی که نیرو‌های پلیس می‌کوشند آن را مدیریت کرده و راه را برای تردد امدادگران باز نگه دارند.

 
بازار تبریز که حدود یک دهه پیش به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان به ثبت جهانی رسیده، در میان شعله‌های حریق می‌سوزد.

به گزارش «تابناک»، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت: آتش سوزی در راسته «ایکی قاپیلی» رخ داده و نیرو‌های آتش‌نشانی با حضور در محل حادثه در تلاشند حریق را اطفا کنند. ۱5۰ الی ۲۰۰ مغازه در این راستا قرار دارد.

این در حالی است که شماری از مردم با اطلاع از وقوع این رویداد روانه بازار تبریز شده‌اند و در نتیجه، ازدحام در خیابان اطراف شکل گرفته که کار را برای امدادگران دشوار کرده است. وضعیتی که نیرو‌های پلیس می‌کوشند آن را مدیریت کرده و راه را برای تردد خودرو‌ها و ماموران امدادی، اورژانس و هلال احمر باز نگه دارند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، این رویداد تا کنون تلفات جانی نداشته، اما وضعیت حریق به گونه‌ای است که مهار ناپذیر به نظر می‌رسد و احتمال سرایت آن به دیگر بخش‌های بازار وجود دارد.

علت وقوع حادثه در دست بررسی است.

این خبر تکمیل می‌شود...
 
اعلام مهار آتش سوزی بازار سرپوشیده تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۳:۲۲
 

شهردار کلانشهر تبریز مهار آتش سوزی در بازار سرپوشیده تبریز را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ایرج شهین باهر ساعت 3:20 بامداد 19 اردیبهشت گفت: با لطف الهی و تلاشهای همه نیروهای آتش نشانی ، امدادی و نظامی آتش سوزی بازار تبریز مهار شد. فقط عملیات لکه گیری در برخی مغازه ها مانده است که تا صبح به پایان خواهد رسید.

حریق بازار تا کنون ۱6 مصدوم و مجروح داشته
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۳:۲۰
 

وحید شادی‌نیا، سخنگوی اورژانس آذربایجان شرقی به ایسنا گفت: تعداد مصدومان آتش سوزی تا ساعت ۲:۴۰ بامداد که تحت اقدامات درمانی نیروهای اورژانس قرار گرفتند، ۱6 نفر گزارش شده که از این تعداد دو نفر به بیمارستان منتقل شدند و بقیه در محل تحت مداوا قرار گرفتند.

روایت شاهدان عینی از تکرار آتش سوزی بازار تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۳:۰6
 

سرای «دو دری» در سالهای گذشته هم چند بار دچار آتش سوزی شده و پس از آن مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است:

 
 
تنها بخشی از آتش مهار شده نه همه آن
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۲:5۰
 

در شرایطی که برخی رسانه ها از اطفای کامل حریق خبر می دهند،گزارش های رسیده از تبریز حکایت از آن دارند که با تلاش سه و نیم ساعته نیروهای امدادی و آتش نشانی بخشی از حجم آتش، به خصوص در ضلع شرقی سرای دو دری مهار شده و هنوز حریق به طور کامل اطفا نشده است.

شهروندان از پارک خودرو در اطراف بازار خوداری کنند
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۲:۴۰
 

سرپرست پلیس راهور آذربایجان شرقی گفت: از شهروندان خواهشمندیم جهت تسریع در عملیات اطفای حریق آتش از پارک خودرو در ورودی‌های خیابان دارایی و اطراف بازار و تجمع در محدوده بازار خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، سرهنگ میرزاخانی با بیان این مطلب افزود: در پی وقوع آتش‌سوزی در بازار تبریز با حضور کلیه نیروهای امدادی و آتش نشانی، آتش در حال مهار شدن است.

وی افزود: آتش‌نشانان توانسته‌اند به قسمتی از محل آتش‌سوزی نفوذ و آن را مهار کنند.

 
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۲:۱8
 
 
تخریب بخشی از سقف بازار +فیلم
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۲:۱۲
 

خبرگزاری صدا و سیما از تخریب بخشی از سقف بازار تبریز به دست امدادگران خبر داد و نوشت: بخشی از سقف تاریخی بازار تبریز برای خارج شدن دود ناشی از آتش سوزی مواد اشتعال زا تخریب شد.

 
 
فیلم: حضور نیروهای ارتش برای مهار آتش سوزی بازار تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۱:5۴
 

به گزارش مهر، نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز برای مهار آتش سوزی بازار تبریز وارد عمل شدند.

 
 
حضور امام جمعه و استاندار در محل حادثه
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۱:۲۰
 

به گزارش مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز وارد بازار تبریز و حوالی کانون آتش سوزی شد. همچنین محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز در محل آتش سوزی بازار تبریز حاضر شد تا بر عملیات اطفای حریق آتش نشانان و امدادگران نظارت کند.

امدادگران در حال خارج کردن مردم از محل تجمع و منطقه خطر هستند چون احتمال ریزش سقف وجود دارد.

انفجارهای پیاپی و دردسرساز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۱:۱7
 

به دلیل اینکه سرای آتش گرفته بازار تبریز، سرای فروش لوازم ارایشی و بهداشتی است، ترکیدن قوطی اسپری های موجود در این مغازه ها بر اثر آتش و گرما، علاوه بر آنکه صدای انفجارهای خفیفی تولید می‌کند، فضا را برای فعالیت آتش نشانان و افراد حاضر در محل بسیار مشکل کرده است.

تلاش آتش نشانان برای اطفای حریق بازار تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۱:۰۰
 
 
ترافیک در اطراف بازار تبریز عملیات را سخت کرده
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۳5
 

آتش سوزی مهیبی، چهارشنبه شب، بازار ایکی قاپی تبریز را فرا گرفت و از دقایق ابتدایی، آتش نشانان و عوامل امدادی در تلاش برای مهار آن هستند. همچنین نیروهای یگان ویژه نیز جهت تأمین امنیت بازار سرپوشیده تبریز در محل حضور دارند.

به گزارش مهر، علیار راستگو معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی و ایرج شهین باهر شهردار تبریز از دقایق اولیه آتش سوزی بازار بزرگ تبریز در محل حادثه حاضر شد.

ترافیک در اطراف بازار تبریز، اعزام آتش نشان و خودروهای امدادی را به کانون آتش سوزی دشوار کرده است. پلیس از شهروندان می‌خواهد سریع اطراف بازار تبریز را ترک کنند تا عملیات اطفا حریق به سرعت انجام گیرد، حضور مالکان و خانواده‌هایشان در حوالی بازار تبریز ترافیک سنگینی را ایجاد کرده است.

یکی از آتش نشانان از ناحیه چشم مصدوم شد
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۲6
 

شادی نیا، سخنگوی اورژانس استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با مهر از مصدوم شدن یکی از مأموران آتش نشانی خبر داد و گفت: این مصدوم تحت مراقبت‌های اورژانس سریعاً به بیمارستان نیکوکاری انتقال یافت.

فرماندار تبریز خواستار حفظ آرامش بازاریان تبریز شد
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۱8
 

بهروز مهدوی دقایقی پیش در گفت و گو با خبرنگار نصر با اشاره به نگرانی بازاریان و خانواده هایشان اظهار داشت: در حال حاضر حریق کنترل شده و تنها بازار ایکی قاپیلار که بورس لوازم آرایشی است دچار حریق شده است.

وی با ابراز اطمینان دادن به بازاریان اظهار داشت: حضور پر تعداد بازاریان و خانواده هایشان در محل آتش سوزی روند امدادرسانی را کند می کند که خواهشمندیم با نهایت همکاری را با عوامل انتظامی و امدادی داشته باشند تا هر چه سریع تر آتش خاموش شود.

فرماندار تبریز در پاسخ به این سئوال که آیا حریق به سایر تیمچه ها نفوذ کرده؟، گفت: خوشبختانه با تلاش آتش نشانان حاضر در محل حریق کنترل شده و با همکاری بازاریان به زودی آتش خاموش می شود.

فیلم: آتش سوزی در بازار سرپوشیده تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۱6
 
 
 
 
درباره بازار تاریخی و ثبت جهانی تبریز
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۱۰
 

بازار تبریز با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است که از بازارچه‌ها، دالان‌ها، تیمچه‌ها سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌است. پیش‌تر به جهت قرارگرفتن شهر تبریز بر سر چهارراه جادهٔ ابریشم و گذر روزانهٔ هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار داشته است.

این بازار با داشتن حدود 5٬5۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳5 باب سرا، ۲5 باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، 5 باب حمام و ۱۲ باب مدرسه، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.

تاریخ دقیق بنای این مجموعه مشخص نیست، ولی بسیاری از جهان‌گردانی که از سدهٔ چهارم هجری تا دورهٔ قاجاریان از این بازار بازدید کرده‌اند، دربارهٔ آن اطلاعاتی ارائه داده‌اند. مشاهیری نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت‌رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و... .

این بازار حدود ۳ سدهٔ پیش و پس از وقوع زمین‌لرزهٔ تاریخی تبریز در سال ۱۱9۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز بازسازی شده‌ و در سال ۱۳5۴ شمسی با شمارهٔ ثبت ۱۰97 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ و همچنین در سال ۲۰۱۰ نیز با شماره ثبت ۱۳۴6، در زمره یکی از میراث‌های جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

 

تقاضای آتش نشانی از شهروندان تبریزی
۱۳98/۰۲/۱9 - ۰۰:۰۰
 
روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز اعلام کرد: مغازه های لوازم آرایشی که در سال های گذشته نیز دچار حریق شده بود، برای بار دوم بر اثر انفجار دچار حریق شده است. آتش نشانان توانسته اند به قسمتی از آتش سوزی نفوذ کرده و آن را مهار کنند اما متاسفانه ورود به قسمتی از محدوده آتش با سختی همراه است. از شهروندان می خواهیم برای تسریع در عملیات آتش نشانی از تجمع در محدوده بازار تبریز خودداری کنند.