printlogo


کد خبر: 94978تاریخ: 1398/10/09 21:00
روبات آتش‌نشان با توانایی اطفای حریق بالاساخته شد
روبات آتش‌نشان با توانایی اطفای حریق بالاساخته شد
محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین یک روبات آتش‌نشان ساخته‌اند که از ویژگی‌های اطفای حریق منحصر‌به‌فردی برخوردار بوده و حتی قابلیت حضور در مرکز آتش را نیز دارد.

آرمین قاسمی گفت: روبات آتش‌نشان ایندرا توسط یک تیم ۱۰ الی ۱5 نفره که در بخش‌های مختلف مکانیک،‌ الکترونیک، روباتیک، شبکه و نرم‌افزار روی آن کار کرده‌اند، ساخته شده و موفق به اخذ ثبت جهانی‌ نیز شده است. همچنین کلیه مراحل طراحی و ساخت آن در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین واحد سینتِک انجام شده است.

این محقق دانشگاه آزاد قزوین اظهار کرد: این روبات توانایی اطفای حریق از فاصله ۳۰ تا ۴۰ متری و حتی حضور در مرکز آتش را دارد. بدنه‌ای که برای روبات استفاده شده از جنس فولاد آتش‌خوار است. بدنه آن به‌صورت دو جداره طراحی شده و آبِ بای‌پس باعث می‌شود که داخل روبات خنک بماند. همچنین برای خنک‌کاری فضای بیرونی روبات نیز از اسپلینگرها استفاده شده است.

وی همچنین افزود: دمای داخلی روبات هرگز از 7۰الی8۰ درجه بالاتر نمی‌رود. همچنین فشار آب آن در فضاهای شهری 6,7 بار است که این میزان در فضاهای صنعتی به ۱5 بار می‌رسد. این روبات هنگامی که ۱5 بار فشار داشته باشد،می‌تواند چیزی حدود ۲ هزار و 5۰۰ لیتر بر دقیقه آبپاشی کند. در فشار 6.7 نیز چیزی در حدود یک هزار و ۱۰۰ لیتر بر دقیقه قابلیت آبپاشی برای اطفای حریق دارد. قدرت پاشش آب در فشار ۱۰ بار چیزی حدود ۳5 متر است.

قاسمی در ادامه عنوان کرد: با توجه به آزمایش میدانی که از این روبات به عمل آمده، توانایی این را دارد که تا دمای 9۰۰ درجه سانتیگراد دوام آورده و در فضای شبیه‌سازی شده یک هزار و ۳۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت داشته است. این روبات حدود ۱۲۰ کیلوگرم وزن داشته و قابلیت گردش ۳6۰ درجه را نیز دارد.

همچنین به چند روش مختلف مانند امواج رادیویی، کنترل از راه دور، امواج وایرلس، کنترل‌های تصویری و ایستگاهی با اتاق فرمان، می‌توان این روبات را کنترل و هدایت کرد.

این محقق دانشگاه آزاد درباره هزینه و تجاری‌سازی این محصول گفت: هزینه تمام‌شده این روبات 5۰هزار دلار است و ما دنبال این نیستیم که آن را به صورت تکی به فروش برسانیم، بلکه در حال رایزنی با پالایشگاه‌ها و مراکز صنعتی هستیم که بتوانیم این روبات را در تیراژ بالا تولید کرده و بفروشیم.

وی درمورد کمک مسئولان دانشگاه اظهار کرد: ما در واقع مستقیما زیر نظر دانشگاه کار کردیم و مرتضی موسی‌خانی رئیس دانشگاه آزاد واحد قزوین، از ما حمایت بسیاری کردند. فضایی که دانشگاه در اختیار ما قرار داده، به‌نوعی یک پل ارتباطی است که بتوانیم با بقیه شرکت‌ها و واحدهای صنعتی ارتباط بگیریم.


لینک مطلب: http://www.hsenews.ir/News/View/94978