• شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ١٩ ذی حجّه ١٤٤١
  • Saturday, August 8, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   135085 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
- 12:47 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/02/29
 
 
عدم رعایت ایمنی خطر بزرگ اماکن تاریخی و میراث فرهنگی
یکی از نکاتی که باید به صورت جدی به آن توجه شود سالم نگه داشتن و حفاظت از این میراث عظیم است. علاوه بر توجه به مسائل فرهنگی آثار تاریخی و تاثیرات آن، سلامت فیزیکی و ایمنی این دسته از ساختمان‌ها به منظور حفظشان نیز یکی از موارد مهم است
عدم رعایت ایمنی خطر بزرگ اماکن تاریخی و میراث فرهنگی

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری تهران- با اشاره به قطعنامه ی شماره پنج دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه ها که در مسکو برپا شد گفت: چهل و سه سال پیش، روز ۲8 اردیبهشت به عنوان روز جهانی میراث فرهنگی و موزه ها اعلام شد. روزی که شاید یکی از نکات مهم آن توجه بیشتر به آثار تاریخی و باستانی کشورها باشد. 

وی با بیان اینکه آثار تاریخی و باستانی دنیا برای یادآوری گذشته، تاریخچه اهمیت بسیاری دارد، گفت: یکی از نکاتی که باید به صورت جدی به آن توجه شود سالم نگه داشتن و حفاظت از این میراث عظیم است. علاوه بر توجه به مسائل فرهنگی آثار تاریخی و تاثیرات آن، سلامت فیزیکی و ایمنی این دسته از ساختمان‌ها به منظور حفظشان نیز یکی از موارد مهم و یکی از دغدغه‌های نهاد های مرتبط از جمله، سازمان آتش نشانی است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره نکات مهمی که در موزه‌های کشورهای پیشرفته برای حفظ آثار تاریخی اجرا می‌شود گفت: کشورهای پیشرفته دنیا برای حفاظت از این آثار از برنامه‌هایی بهره می‌برند که شاید اجرایی کردن آن‌ها گامی موثر بوده باشد. به عنوان مثال موزه ها و سازه های تاریخی و قدیمی بر اساس دستور العمل های ایمنی مصوب، مجهز به آخرین سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک بوده و سیم کشی های برق آن نقاط به صورت مرتب کنترل و بررسی می‌شود.

ملکی ادامه داد: وسایلی که در موزه‌ها چیده می‌شود دارای بار اشتعال بسیاری کمی است و در برخی موارد و آثار خاص از پرده‌های مقاوم در برابر حریق استفاده می‌شود. تمام ساختمان‌ها نیز با دوربین‌های مداربسته کنترل شده و کارکنان با نحوه کارکرد سیستم‌ها به صورت کامل آشنایی دارند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه شهروندان مالک برخی از بناهای تاریخی هستند گفت: عدم توجه برخی از مالکان شخصی به سازه‌های تاریخی نیز یکی از مواردی است که باید به آن توجه شود. با توجه به قدمت کشور ما سازه‌های تاریخی در شهرهای مختلف کشور وجود دارد و بدیهی است که با توجه به تاریخ کشور باید به ایمن سازی این سازه‌ها توجه ویژه ای شود.

ملکی با تاکید بر اینکه نمی‌توان حادثه را پیش‌بینی کرد و نتیجه بی توجهی به اماکن فرسوده و نا ایمن وقوع حادثه است گفت: یکی از موارد دیگری که باید مد نظر قرار داده شود این است که گاهی شاهد تغییر کاربری‌های غیر مجاز در این بناها هستیم، بنابراین برای جلوگیری از وقوع حادثه نهادهای نظارتی و بازرسی باید از هر گونه تغییر کاربری‌های غیر مجاز بویژه در ابنیه تاریخی جلوگیری کنند و شهروندان نیز به عنوان ناظران اجتماعی موارد تخلف را اطلاع‌رسانی کنند.
وی با تاکید بر اینکه نسبت به ایمنی بسیاری از ساختمان های تاریخی با بهانه‌هایی از جمله داشتن مالک شخصی، نداشتن بودجه، در دست اقدام بودن و... بی توجهی می‌شود گفت: این دسته از ساختمان ها ممکن است تحت تاثیر حوادث از بین بروند. میدان حسن آباد تهران که یکی از قدیمی ترین میادین پایتخت است از همان جمله است. طی چهار سال گذشته این میدان حدود سه مرتبه دچار آتش سوزی گسترده شده که با عملیات آتش نشانان از تخریب آن جلوگیری شده است.

ملکی گفت: برخی از بناهای تاریخی نیز به محلی برای انبار کردن کالا تبدیل شده است. این انبار ها به محل هایی با بدترین شکل ممکن و بدون رعایت اصول ایمنی تبدیل شده که با چیدمان غیراصولی اجناس و کالاهای سنگین، ایستایی ساختمان به مخاطره انداخته شده است.

وی به خطر افتادن برخی از این اماکن را حاصل بی توجهی دانست و درباره وضعیت بازار تهران نیز گفت: وضعیت بازار اصلی تهران نیز مشابه میدان حسن آباد است. هر روز میلیون  ها نفر در این بازار رفت و آمد دارند و اگر به مسئله ایمن سازی آن توجه نشود ممکن است که روزی تحت تاثیر یک بحران قرار گیرد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: پایتخت مکان تاریخی و قدیمی بسیاری دارد که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود، البته طی چند سال گذشته مدیریت شهری تهران، بررسی سلامت و ایمنی این اماکن را به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های خود به اجرا گذاشته اما این اقدامات نیازمند عزمی جدی و همکاری شهروندان نیز است که بسیاری از این افراد صاحبان اماکن تاریخی نیز هستند.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun