• شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ١٩ ذی حجّه ١٤٤١
  • Saturday, August 8, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   135087 تاریخ انتشار: 
جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹
- 00:44 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/03/02
 
 
ارتقاء ایمنی منازل با تاسیس ایستگاه آتش نشانی خانگی
بسیاری از منازل با کپسول‌های آتش‌نشانی تجهیز شده‌اند؛ اما برخی از شهروندان بارها از کنار ‌آن می‌گذرند و حتی توجه نمی‌کنند که با کارآیی این کپسول‌ها آشنایی لازم را ندارند.
ارتقاء ایمنی منازل با تاسیس ایستگاه آتش نشانی خانگی

رسول هلالی معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه قطعا وجود ابزار اطفایی و سیستم‌های ایمنی حتی به صورت حداقل‌ها الزامی است، گفت:  هر چه تکنولوژی پیشرفت می‌کند نوع حوادث نیز متغیرتر می‌شود و باید آمادگی خود را همزمان با این پیشرفت افزایش دهیم و عقب نمانیم.

به گفته وی، طبق اطلاعات در سال‌های گذشته بافت و ساخت خانه‌ها طوری بود که حین وقوع حریق حدود 15 تا 17 دقیقه زمان برای فرار وجود داشت در حالی که امروز این مدت به ۲ تا ۳ دقیقه کاهش پیدا کرده است. در این شرایط سیستم اعلام حریق اهمیت بسیاری پیدا می‌کند چون فرصت فرار از حریق را افزایش می‌دهد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش‌نشانی درباره لزوم آماده داشتن کپسول‌های آتش‌نشانی در منازل، ادارات، مدارس و... گفت: بسیاری از منازل با کپسول‌های آتش‌نشانی تجهیز شده‌اند؛ اما برخی از شهروندان بارها از کنار ‌آن می‌گذرند و حتی توجه نمی‌کنند که با کارآیی این کپسول‌ها آشنایی لازم را ندارند. مطالبه گری در خصوص یادگیری برخی از این موارد جزیی از تکالیف شهروندی است. 

هلالی گفت: همه ما درباره حقوق شهروندی صحبت می‌کنیم اما باید درباره تکالیف شهروندی نیز صحبت کنیم، همه باید برای یادگیری ایمنی مطالبه گر باشند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش‌نشانی افزود: متاسفانه بخشی از جامعه نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند، در این حالی است که در کنار فرهنگ سازی باید اعضای یک جامعه نیز مطالبه گر باشند.

هلالی با بیان اینکه بارها بر اهمیت وجود تجهیزات اعلام و اطفاء، خاموش کننده‌های دستی و.. تاکید شده اما توجه به آن‌ها نیز امری ضروری است، گفت: قطعا وجود ابزار اطفایی و سیستم‌های ایمنی حتی به صورت حداقل‌ها الزامی است.

وی اظهار کرد: خاموش‌کننده‌ دستی از وسایل اطفایی است که می‌تواند مثل یک ایستگاه آتش‌نشانی عمل کند البته به شرط اینکه زود متوجه حریق شویم، نحوه استفاده از این خاموش کننده را بلد باشیم و خاموش کننده آماده باشد. با توجه به اینکه معمولا اکثر حریق‌ها کوچک هستند. بنابراین اگر شرایط ذکر شده فراهم باشد یک کپسول خاموش کننده می‌تواند مثل ایستگاه آتش‌نشانی کارآمد باشد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی سازمان آتش‌نشانی با تاکید بر اینکه جانمایی، تعداد این کپسول‌ها دارای استانداردهای خاص است، گفت: شهروندان می‌توانند با مراجعه به نزدیکترین ایستگاه آتش‌نشانی و اعلام نیاز در خصوص بهره‌مندی از آموزش‌ها، به صورت تئوری و هم به صورت عملی آموزش ببینند،‌ اگر هم فضای مورد نیاز در دسترس نباشد ثبت نام آن ها انجام می‌شود و در ادامه از سوی سازمان اجرا خواهد شد.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun