• یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
  • الاحد ٩ شوال ١٤٤١
  • Sunday, May 31, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84846 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
- 16:55 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/05/28
 
 
دشت حاصلخیز ازنا جای دفن پسماندهای خطرناک شیمیایی نیست
چند وقتی است که در عین بهت و حیرت مردم شهرستان ازنا، زمزمه‌های دفن پسماندهای شیمیایی در این منطقه که یکی از حاصلخیزترین دشت‌های کشاورزی کشوراست به گوش می‌رسد.
دشت حاصلخیز ازنا جای دفن پسماندهای خطرناک شیمیایی نیست
چند وقتی است که در عین بهت و حیرت مردم شهرستان ازنا، زمزمه‌های دفن پسماندهای شیمیایی در این منطقه که یکی از حاصلخیزترین دشت‌های کشاورزی کشوراست به گوش می‌رسد.

در ابتدا این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که بر چه اساس و مطالعه‌ای این منطقه برای این امر خطرناک و ضد محیط‌زیست و زندگی مردم انتخاب شده است؟ و آیا اصولاً مناطقی که محل کشاورزی و زندگی مردم می‌باشد را می‌توان برای دفن پسماندها آن‌هم از نوع شیمیایی خطرناک انتخاب کرد؟
 
مگر استان لرستان که متأسفانه از صنایع زیربنایی و حیاتی بی‌بهره است چقدر پسماند صنعتی دارد که درصد زیادی از آن‌هم شیمیایی باشد که با اندکی تفکر می‌توان فهمید احتمالاً قرار است پسماندهای شیمیایی از سایر کارخانجات و مراکز صنعتی کشور به این منطقه انتقال و دفن گردد که جای بسی تأسف و نگرانی دارد.
 
مگر در کشور که این همه بیابان و کویر لم‌یزرع و فاقد حیات انسانی و جانوری داریم نمی‌توان محلی برای دفن پسماند شیمیایی پیدا کرد که بهترین و مرغوب‌ترین زمین‌های کشاورزی این منطقه که محل کشت انواع محصولات استراتژیک کشاورزی همچون گندم و حبوبات است و همچنین محل زندگی مردم محروم و زحمتکش در شهر و ده‌ها روستای منطقه ازنا را برای این کار انتخاب کرده‌اند که با این کار، محیط زیست، خاک و منابع زیرزمینی آب‌ها را آلوده می‌کنند و باعث شیوع انواع بیماری‌ها و در نهایت نابودی محیط زیست در این منطقه می‌شوند.
 
نکته مهمی که در این بین وجود دارد اصرار مسئولین استانی برای این کار است که هرچه زودتر این کار اجرایی گردد و توجهی به عواقب و مخاطراتی که برای مردم منطقه ازنا ایجاد می‌کند ندارند در صورتی که این مسئولین محترم باید در صف مقدم مخالفت با این طرح خطرآفرین برای هم استانی‌های خود باشند و به‌جای اینکه به دنبال ایجاد و یا ساخت صنایع پتروشیمی، تکمیل کارخانه‌های مهم داروسازی و فولاد و همچنین توسعه و رونق کشاورزی و شکوفایی اقتصاد در این منطقه باشند، می‌خواهند پسماندهای شیمیایی را در این منطقه دفن کنند که این امر با مخالفت مردم، مسئولین و انجمن‌های مردم‌نهاد شهرستان ازنا هم روبرو شده است.
 
شهرستان ازنا که در عین دارا بودن موقعیت‌های ویژه شامل قرار گرفتن در مسیر راه اصفهان به خوزستان و همچنین اتصال ریلی و جاده‌ای در مسیر تهران خوزستان و با دارا بودن آب‌وهوای خاص و طبیعت بکر و منابع طبیعی آب و همچنین معادن مختلف سنگ‌های تزیینی و صنعتی است ولی به خاطر عدم توجه و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی و به‌تبع آن افزایش بیکاری بخصوص در بین جوانان تحصیل‌کرده هرساله شاهد مهاجرت‌های گسترده جوانان این منطقه به پایتخت و سایر نقاط کشور می‌باشیم که مسئولین محترم به جای چاره‌اندیشی برای رفع این مشکلات، با طرح مسائلی همچون انتقال پسماندهای شیمیایی، دردی به دردهای مردم این منطقه اضافه می‌کنند.
 
 
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun