• سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
  • اثلاثا ٥ صفر ١٤٤٢
  • Tuesday, September 22, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   94871 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸
- 14:33 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/07/10
 
 
شفاف سازی قوانین حوزه ایمنی ضروری است
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران بر ضرورت شفاف شدن قوانین در حوزه ایمنی تاکید کرد.
شفاف سازی قوانین حوزه ایمنی ضروری است

سید جلال ملکی  درباره به‌روزرسانی امکانات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران اظهار کرد:‌ پس از حادثه پلاسکو در همان سال به روزرسانی تجهیزات آتش‌نشانی توسط شورای شهر تصویب شد، پس از آن‌ نیز ما در سال‌های اخیر ۲۱ دستگاه نردبان به روز و با ارتفاع بلند را از کشورهای دنیا خریداری کردیم که تعداد آن با احتساب نردبان‌های قبلی به ۴۱ دستگاه می رسد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با بیان اینکه حدود ۳۰۰۰ البسه جدید آتش نشانی نیز به تازگی خریداری شده و به تجهیزات سازمان آتش‌نشانی افزوده شده است گفت: لباس‌های تخصصی آتش‌نشانی بسیار گران قیمت است و به جز دو کشور دنیا هیچ کشوری قادر به تولید آن‌ نیست، تا کنون حدود ۲۰۰۰ دست لباس وارد کشور شده است و یک‌هزار لباس دیگر نیز طی روزهای آینده وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه تجهیزات آتش نشانی و حوزه نرم افزاری وضعیت قابل قبولی داریم، گفت: نیروهای آتش نشانی در قالب استادیار برای آموزش به دیگر کشورها اعزام می شوند. قدرت آتش نشانی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به درجه‌ای رسیده که به عنوان ضابط قضایی شناخته می شوند و مدیران آتش نشانی با یک بار بازدید از ساختمان ناایمن و در نهایت طی بازدید دوم درصورت بی‌توجهی به اخطار قبلی، با مالکان به صورت قانونی برخورد خواهند کرد. این قدرت در برخی از کشورها به اندازه‌ای است که از مدیرعامل آتش نشانی برای تعیین مصوبات قوانین ایمنی در مجلس و شورای شهر مشاوره می‌گیرند.

ملکی در پاسخ به این سوال که پلمب یک مکان ناایمن چقدر زمان‌ می‌برد، گفت: در سال های قبل روند پلمب یک ساختمان ناایمن ماه‌ها به طول می‌انجامید، اما هم اکنون به دلیل همکاری شهرداری، شورای شهر و دستگاه قضایی این زمان بسیار کاهش یافته است.

وی با اشاره به مشکلات در شفافیت و اجرای قوانین در حوزه ایمنی اظهار کرد: قوانین شفاف و بازدارنده می‌تواند در خصوص امنیت مکان ها بسیار موثر باشد. برای مثال قوانین حوزه راهنمایی و رانندگی بسیار شفاف است اما در حوزه ایمنی هنوز قوانین شفاف و الزام آور کامل نشده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در ادامه با اشاره به حادثه تلخ پلاسکو گفت: حوادثی مانند پلاسکو تنها تعدادی از خانواده ها را داغدار نمی کند بلکه باعث عزادار شدن میلیون‌ها نفر می‌شود بنابراین باید از تکرار این دسته از حوادث جلوگیری کنیم اما وقتی شهردار در این حادثه اعلام می کند که قرار بوده این مکان پلمب شود اما قوانین این اجازه را به ما نمی داد مشخص می‌شود که قوانین باید در این حوزه شفاف باشد.

وی در پایان با گرامیداشت ساد شهدای آتشنشان اظهار کرد: توقع داریم که زحمات این قشر بیشتر دیده شود؛ البته مسئولان سازمانی و شهرداری تلاش هایی می‌کنند اما به کمک مجلس و دولت نیز نیاز است.

منبع : اایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun